Sudecka Droga św. Jakuba

Górami pogranicza

Zaczątkiem sudeckiego odcinka Camino de Santiago była udostępniona pielgrzymom w roku 2008 Via Cervimontana. Pod tą tajemniczą nazwą krył się szlak prowadzący z Jeleniej Góry na… Koniec Świata. Chodzi tu nie tylko o przylądek Finisterrae w hiszpańskiej Galicii, ale także o właśnie tak nazywany, malowniczy zakątek w nadbobrzańskim Borowym Jarze, nieopodal centrum Jeleniej Góry.

Szlak został przedłużony w roku 2010 o odcinek rozpoczynający się w Krzeszowie, gdzie znajduje się jedno z najważniejszych miejsc dla dolnośląskich pielgrzymów (sanktuarium Matki Bożej Łaskawej) i imponujące, barokowe opactwo pocysterskie.

W roku 2019 do szlaku dołączona została otwarta 5 lat wcześniej Kłodzka Droga św. Jakuba z Międzygórza do Radkowa. Obie trasy między Radkowem a Krzeszowem  połączone zostały odcinkiem przebiegającym przez czeski Broumov z dawnym klasztorem benedyktynów, gdzie rozpoczyna się Wschodnioczeska Droga św. Jakuba (Východočeská svatojakubska cesta) prowadzącą przez Hradec Kralove i Kutną Horę na południe w stronę austriackiego Salzburga. W porozumieniu z jej gospodarzem, czeskim stowarzyszeniem Ultreia, na odcinku Broumov – Chełmsko Śl. – Krzeszów szlak znakowany jest w dwóch kierunkach:

 • z Broumowa do Krzeszowa: żółtą muszlą na niebieskim tle jako Sudecka Droga św. Jakuba
 • z Krzeszowa do Broumowa: niebieską muszlą na żółtym tle jako Wschodnioczeska Droga św. Jakuba.

Na dawnej granicy Dolnego Śląska i Górnych Łużyc łączy się z innymi trasami Camino de Santiago w Polsce: Drogą św. Jakuba Gniezno-Zgorzelec-Praga oraz Drogą św. Jakuba „Via Regia”.

Trasa ta jest zatem swego rodzaju „dopływem” do Camino, który pozwala sudeckim pielgrzymom wędrować dalej przez gościnną Saksonię.

Łączna długość szlaku z Międzygórza do Lubania to 224 km km, w tym 42 km przez Czechy, a na jego piesze przebycie potrzeba 9-10 dni.

Poza krótkimi wyjątkami (m.in. masyw Góry Iglicznej koło Międzygórza, dojście do Kamiennej Góry oraz odcinek wzdłuż Jez. Pilchowickiego) można go także przejechać na rowerze.

Kościoły św. Jakuba na tej Drodze

 • Krosnowice
 • Ścinawka Dolna
 • Radomice
 • Lubań

Materiały i publikacje dotyczące tej Drogi

Sudecka Droga św. Jakuba

Mapa drogi

Legenda do mapy. Znakiem z muszlą oznaczone są “miejsca przyjazne dla Pielgrzyma”.

Wyświetlane obiekty można filtrować według rodzaju obiektu.  Przycisk pobrania / drukowania listy wybranych obiektów znajduje się pod mapą.

Rodzaj obiektu
 • cerkiew
 • ciekawe miejsce
 • informacja
 • inna Droga św. Jakuba
 • kaplica
 • kościół
 • kościół św. Jakuba
 • muzeum
 • nocleg
 • zbór
TytułKategoriaAdresOpisRodzaj obiektuNr ewidencyjny

Aby skorzystać z nawigacji, włącz lokalizację w swoim telefonie. Kliknij [  ] w prawym górnym rogu mapy aby uzyskać widok pełnoekranowy.

Do pobrania ślady GPS Sudeckiej Drogi św. Jakuba: KMLGPX. Przyślij uwagi do śladu GPS – gps@camino.net.pl.

Zgłoś dodanie / zmianę / usunięcie obiektu na mapie – kliknij.

Sudecka Droga św. Jakuba

Sposób znakowania

Sudecka Droga św. Jakuba, znakowana jest żółtą (europejską) muszlą, na niebieskim tle.

 • Stosowane są znaki malowane.
 • W miejscowościach umieszczane są drogowskazy kierunkowe
Słowo na Drogę

Pamiętajcie, że nigdy nie jesteście sami, Chrystus jest z wami podczas waszej wędrówki w każdym dniu waszego życia. Wezwał was i wybrał, byście żyli w wolności dzieci Bożych.
Zwracajcie się do niego w modlitwie i miłości. Proście Go, by obdarzył was odwagą i siłą, byście zawsze żyli w tej wolności. Wędrujcie z Nim, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.

Jan Paweł II

Piątek. Nie tylko dzień bez mięsa. Także mierzenia się z wystawiającymi na próbę: fałszywie oskarżającymi...... Czytaj więcej
Źródło: Wiara.pl

Sudecka Droga św. Jakuba

Organizacje na tej Drodze

Sudecka Droga św. Jakuba

Najnowsze aktualności z tej Drogi

Wrocławski Tramwaj na Drodze Sudeckiej

W ostatnim czasie niewielka Lubawka stała się słynna za sprawą “znikającej” tutaj trasy S3 na polsko-czeskiej granicy. Pielgrzymi są jednak znani z odkrywania wielkich rzeczy w pozornie niepozornych (!) miejscach. Czego dowiodą w najbliższą sobotę, czyli 13 kwietnia pątnicy z Wrocławskiego Klubu Przyjaciół Camino, którzy kwietniowy Tramwaj Pieszy poprowadzą właśnie z Lubawki do Krzeszowa (6 km)…

Czytaj więcej
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Jeleniej Górze

Listopadowy “wrocławski tramwaj caminowy” wyruszy z Jeleniej Góry

W najbliższą środę, 9 listopada, minie 40. rocznica wygłoszenia przez św. Jana Pawła II w katedrze w Santiago de Compostela “Aktu Europejskiego”. Wystąpienie to, prezentowane w obecności m.in. hiszpańskiej pary królewskiej oraz akredytowanego w Madrycie korpusu dyplomatycznego, uznawane jest za swego rodzaju akt założycielski współczesnej Drogi św. Jakuba. Z okazji 30. rocznicy tego wydarzenia powstał…

Czytaj więcej

“Ze świata czterech stron…”

….a może nawet sześciu (bo w tylu miejscach startowała od połowy czerwca Gwiaździsta Pielgrzymka Drogą św. Jakuba w Polsce “Wyjdź z Twojej Ziemi”), może trzech (bo pielgrzymi z tylu tras spotkają się w przededniu zakończenia “caminowej sztafety” w Roku Świętym), a może właśnie z czterech (bo oprócz tych trzech – będzie jeszcze łącznik z pielgrzymką…

Czytaj więcej

Jeszcze tylko Dolny Śląsk i…

W Gwiaździstej Pielgrzymce Drogą św. Jakuba w Polsce z okazji Roku Świętego Compostelańskiego do przejścia pozostał już tylko Dolny Śląsk. Kiedy w sobotę, 17 lipca, wędrujący Drogą Wielkopolską tuż za Szlichtyngową przejdą dwa niewielkie strumienie, Polski Potok i Śląski Potok, już nawet drzewa powiedzą im, że coś się zmieniło: w miejsce sosnowego boru pojawi się…

Czytaj więcej

Aby zobaczyć więcej aktualności z tej Drogi – kliknij

Sudecka Droga św. Jakuba

Galeria zdjęć

Sklep Pielgrzyma prowadzony przez Stowarzyszenie Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce, zaprasza do nabywania paszportów, muszli, przewodników na Drogę św. Jakuba nie tylko w Polsce.

Materiały dotyczące Sudeckiej Drogi św. Jakuba, znajdziesz w Sklepie Pielgrzyma w kategorii poświęconej tej Drodze.

Paszporty a czasami też przewodniki można nabyć w punktach na Drodze św. Jakuba.
Zobacz mapę takich miejsc.

Napisz do nas

Pomóż ulepszyć Drogę św. Jakuba