Zaczątkiem sudeckiego odcinka Camino de Santiago była udostępniona pielgrzymom w roku 2008 Via Cervimontana. Pod tą tajemniczą nazwą krył się szlak prowadzący z Jeleniej Góry na… Koniec Świata. Chodzi tu nie tylko o przylądek Finisterrae w hiszpańskiej Galicii, ale także o właśnie tak nazywany, malowniczy zakątek w nadbobrzańskim Borowym Jarze, nieopodal centrum Jeleniej Góry.
Szlak został przedłużony w roku 2010 o odcinek rozpoczynający się w Krzeszowie, gdzie znajduje się jedno z najważniejszych miejsc dla dolnośląskich pielgrzymów (sanktuarium Matki Bożej Łaskawej) i imponujące, barokowe opactwo pocysterskie.
W roku 2019 do szlaku dołączona została otwarta 5 lat wcześniej Kłodzka Droga św. Jakuba z Międzygórza do Radkowa. Obie trasy między Radkowem a Krzeszowem połączone zostały odcinkiem przebiegającym przez czeski Broumov z dawnym klasztorem benedyktynów, gdzie rozpoczyna się Wschodnioczeska Droga św. Jakuba (Východočeská svatojakubska cesta) prowadzącą przez Hradec Kralove i Kutną Horę na południe w stronę austriackiego Salzburga. W porozumieniu z jej gospodarzem, czeskim stowarzyszeniem Ultreia, na odcinku Broumov – Chełmsko Śl. – Krzeszów szlak znakowany jest w dwóch kierunkach:
- z Broumowa do Krzeszowa: żółtą muszlą na niebieskim tle jako Sudecka Droga św. Jakuba
- z Krzeszowa do Broumowa: niebieską muszlą na żółtym tle jako Wschodnioczeska Droga św. Jakuba.