Rok 2023

Camino w barwach pokoju

Stowarzyszenie „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce” stara się na każdy rok zaproponować przewodni motyw wędrowania Camino w naszym kraju. I tak m.in. w roku 2014 była to uBoga droga, dwa lata później, w 1050. rocznicę chrztu Polski szliśmy Do Źródła (z Gniezna do Pragi), zaś w Compostelańskim Roku Świętym 2021 zorganizowaliśmy Gwiaździstą Pielgrzymkę #WyjdźzTwojejZiemi do nadgranicznej katedry św. Jakuba w Zgorzelcu.

Kiedy zastanawialiśmy się nad podobnym wątkiem na ten rok, skojarzenie przyszło szybko. To pokój. W wielu miejscach tego pokoju tak brakuje i nieustannie wielu ludzi o nim marzy, zaś od ponad roku jest on także niespełnionym jeszcze marzeniem naszych sąsiadów z Ukrainy.

Dlatego chcemy wyruszyć na Camino w barwach pokoju. Bo barwy cierpiącej Ukrainy to także kolory Drogi św. Jakuba. To również barwy europejskiej wspólnoty, którą 70 lat temu, po koszmarze II wojny światowej zamarzyli sobie jej założyciele, by stała się miejscem pokoju. Zaś źródłem jej wspólnej tożsamości, która rodziła się w pielgrzymowaniu jest m.in. Droga św. Jakuba. Mówił o tym w Santiago de Comopostela św. Jan Paweł II, w którego herbie też spotkały się te dwie barwyniebieski i żółty.

Zapraszamy zatem na choćby krótkie, symboliczne przejścia w barwach pokoju, które w kolejnych miesiącach tego roku odbywać się będą weekendami na różnych odcinkach Drogi św. Jakuba w Polsce. Chcemy na nie zaprosić również mieszkających wśród nas Ukraińców i Ukrainki, by także w ten sposób, choćby przez rozmowę okazać wsparcie, solidarność, współczucie i by w drodze móc powiedzieć: Pokój wam!

Dlatego ten cykl przejść na Camino w barwach pokoju rozpoczynamy w Medyce – miejscu, gdzie przed rokiem setki tysięcy ludzi szukających pokoju w naszym kraju spotkały swoją Weronikę i Szymona.

W dniu także będącym symbolem – w Niedzielę Miłosierdzia, 16 kwietnia. Jest to równocześnie pierwsze przejście tegorocznego, już XI Niedzielnego Pielgrzymowania organizowanego przez naszych przyjaciół z Podkarpacia.

Kolejne przejście Camino w barwach pokoju będzie miało miejsce 26 sierpnia na wspólnym przebiegu Drogi Dolnośląskiej i Via Regia z Lubania do Zgorzelca.

Szczegóły i kolejne terminy podawać będziemy na naszej stronie i w mediach społecznościowych (Droga św. Jakuba w Polsce).

Camino w barwach pokoju

Informacje i wydarzenia

Drogą Wielkopolską w barwach pokoju

Niemal w przededniu tegorocznej uroczystości św. Jakuba zapraszamy na kolejny etap wędrowania Camino w barwach pokoju. Tym razem w niedzielę, 23 lipca wyruszymy na Drogę Wielkopolską – na jej fragment z Lubinia do Osiecznej, który liczy ok. 20 km długości. Początek wydarzenia to msza św. w kościele klasztornym lubińskiego opactwa oo. benedyktynów. Liturgia w kościele pw.…

Czytaj więcej

W barwach pokoju Drogą Nadwarciańską

Czerwcowa wędrówka polskim Camino w barwach pokoju trwać będzie dwa dni. Poprowadzi ona tym razem Nadwarciańską Drogą św. Jakuba. W piątek, 16 czerwca odbędzie się młodzieżowe przejście ze Spławia do Miłosławia (ok. 15 km). Wyjście ze Spławia będzie miało miejsce o godz. 8:15. O tej samej godzinie kolejnego dnia, czyli w sobotę, 17 czerwca zainteresowani…

Czytaj więcej

W barwach pokoju Drogą Pomorską

W najbliższą sobotę, 13 maja, po raz kolejny zapraszamy na Camino w barwach pokoju. Tym razem będzie to Pomorska Droga św. Jakuba, a dokładnie liczący 16 km długości, raczej płaski etap z Braniewa do Fromborka. Wyjście zaplanowane jest sprzed bazyliki św. Katarzyny w Braniewie przy ul. Katedralnej o godz. 9:00. Zbiórka chętnych do wspólnej wędrówki w…

Czytaj więcej

Niedzielne Pielgrzymowanie w barwach pokoju

W najbliższą niedzielę, 16 kwietnia br., Bractwo św. Jakuba Apostoła przy Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku rozpoczyna już jedenasty cykl Niedzielnego Pielgrzymowania podkarpackim odcinkiem Drogi św. Jakuba Via Regia. Będzie to zarazem inauguracyjne przejście Camino w barwach pokoju, w ramach którego stowarzyszenie “Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce” chce zaprosić do modlitwy w drodze w intencji…

Czytaj więcej