Sudecka Droga św. Jakuba

Etap 7. Bukowiec – Wrzeszczyn

Etap prowadzi przez Kotlinę Jeleniogórską z jej kompleksami pałacowo-parkowymi (w trasie mija pałace Bukowiec, Mysłakowice i Paulinum) oraz z miastem Jelenia Góra, a następnie przez malowniczy przełom Bobru należący od Parku Krajobrazowego Dolina Bobru. Po wyjściu z Mysłakowic, za kościołem w Łomnicy, wchodzimy na ścieżkę pieszo-rowerową do Jeleniej Góry. Przez centrum miast przechodzimy deptakiem, czyli ul. 1 Maja i Konopnickiej, od kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego (pierwotnie ew. Kościół Łaski). Za przejściem podziemnym pod obwodnicą miasta ścieżka pieszo-rowerowa wprowadza do malowniczego Borowego Jaru, gdzie znajduje się zakątek nazywany Końcem Świata, a także schronisko „Perła Zachodu”. W Siedlęcinie warto odwiedzić średniowieczną rycerską wieżą mieszkalną z wyjątkowymi XIV-wiecznymi malowidłami legendy o królu Arturze i Lancelocie z Jeziora. Za Siedlęcinem szlak nadal prowadzi brzegiem (prawym) Bobru i po 4 km dochodzi do miejscowości Wrzeszczyn i znajdującej się tam zapory i elektrowni wodnej.

Ważne punkty na trasie:

 • Mysłakowice – Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (pierwotnie dworski), pałac powstały jako letnia rezydencja królów pruskich
 • Łomnica – Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP
 • Jelenia Góra – Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego (pierwotnie ewangelicki Kościół Łaski), stare miasto z Placem Ratuszowym, bazylika pw. św. Erazma i Pankracego, Brama Wojanowska, Borowy Jar i Koniec Świata
 • Siedlęcin – Perła Zachodu, Wieża Książęca z XIV-wiecznymi malowidłami, kościół św. Mikołaja
 • 12.Wrzeszczyn – Zapora na Bobrze

Uwagi dodatkowe

W Jeleniej Górze warto zakupić prowiant, bowiem kolejna możliwość zakupów będzie jest dopiero po ponad 30 km w Lubomierzu. Większość trasy prowadzi droga rowerowymi; nieco trudniejsze odcinki dla rowrzystów to ok. 1 km od wyjścia z praku krajobrazowego w Bukowcu oraz odcinek między Siedlęcinem a Wrzeszczynem. Miejscami bezpieczniej jest poprowadzić rower.

Miejscowości na szlaku

Bukowiec – Mysłakowice – Łomnica – Jelenia Góra – Siedlęcin – Wrzeszczyn

Długość etapu / czas na przejście

długość etapu: 24 km., minimalny czas potrzebny na przejście: 6 godzin

Księga Pielgrzymów na Drodze św. Jakuba

Pielgrzymie, jeżeli wędrujesz dziś tym etapem, zapraszamy Ciebie do wpisania się do naszej Księgi Pielgrzymów na Drodze św. Jakuba w Polsce.

Po otrzymaniu e-maila od Ciebie, wyślemy zwrotnie link  do intencji modlitewnej, o której prosimy pamiętać w Twoim pielgrzymowaniu.

Księgę Pielgrzymów prowadzimy w celu:

 • modlitwy, za otrzymane przez nas intencje,
 • zbierania informacji statystycznej o  Drodze św. Jakuba w Polsce,
 • poprawy Twojego bezpieczeństwa. W przypadku, gdy ktoś będzie Ciebie poszukiwał, łatwiej będzie można Ciebie odnaleźć.

Jeśli rejestrujesz pielgrzymowanie większej liczby osób, w wysyłanym e-mailu zmień “1” na właściwą liczbę, zgodne z ilością osób pielgrzymujących.

Sudecka Droga św. Jakuba. Etap 7

Mapa i miejsca tego etapu

Legenda do mapy. Znakiem z muszlą oznaczone są “miejsca przyjazne dla Pielgrzyma”.

Wyświetlane obiekty można filtrować według rodzaju obiektu.  Przycisk pobrania / drukowania listy wybranych obiektów znajduje się pod mapą.

Filtruj wg
Rodzaj obiektu
 • cerkiew
 • ciekawe miejsce
 • informacja
 • inna Droga św. Jakuba
 • kaplica
 • kościół
 • kościół św. Jakuba
 • muzeum
 • nocleg
 • zbór
TytułKategoriaAdresOpisRodzaj obiektuNr ewidencyjny

Aby skorzystać z nawigacji, włącz lokalizację w swoim telefonie. Kliknij [  ] w prawym górnym rogu mapy aby uzyskać widok pełnoekranowy.

Do pobrania ślady GPS Sudeckiej Drogi św. Jakuba: KML, GPX. Przyślij uwagi do śladu GPS – gps@camino.net.pl.

Zgłoś dodanie / zmianę / usunięcie obiektu na mapie – kliknij.

Weź Słowo na Drogę

Pamiętajcie, że nigdy nie jesteście sami, Chrystus jest z wami podczas waszej wędrówki w każdym dniu waszego życia. Wezwał was i wybrał, byście żyli w wolności dzieci Bożych. Zwracajcie się do niego w modlitwie i miłości. Proście Go, by obdarzył was odwagą i siłą, byście zawsze żyli w tej wolności. Wędrujcie z Nim, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Jan Paweł II

 

… choć do jednego celu.... Czytaj więcej
Źródło: Wiara.pl

 

Sudecka Droga św. Jakuba. Etap 7

Organizacje na tym etapie Drogi św. Jakuba

Sudecka Droga św. Jakuba. Etap 7

Opiekunowie tego etapu

Kontakt do opiekuna szlaku: Telefon: 607055854,   info@camino.net.pl Jako Opiekun, podejmę następujące działania wymienione w Kodeksie Opiekuna Drogi św. Jakuba: Uzupełnianie oznakowania szlaku Wyszukiwanie nowych miejsc noclegowych i miejsc przyjaznych pielgrzymom

Więcej informacji

Dowiedz się więcej i dołącz do Opiekunów Drogi św. Jakuba

Sudecka Droga św. Jakuba. Etap 7

Koordynator (kierownik) tego etapu

E-mail: luban@camino.net.pl

Więcej informacji

Sudecka Droga św. Jakuba. Etap 7

Galeria zdjęć z tego etapu