W najbliższą środę, 9 listopada, minie 40. rocznica wygłoszenia przez św. Jana Pawła II w katedrze w Santiago de Compostela “Aktu Europejskiego”. Wystąpienie to, prezentowane w obecności m.in. hiszpańskiej pary królewskiej oraz akredytowanego w Madrycie korpusu dyplomatycznego, uznawane jest za swego rodzaju akt założycielski współczesnej Drogi św. Jakuba.
Z okazji 30. rocznicy tego wydarzenia powstał we Wrocławiu pomysł, by każdego 9. dnia miesiąca zapraszać wszystkich chętnych do wspólnego wędrowania różnymi odcinkami Drogi – najpierw w okolicach stolicy Dolnego Śląska, a z czasem także na bardziej odległych trasach. Przejścia te zyskały miano caminowego tramwaju – w nawiązaniu do wyśpiewanych przez Marię Koterbską w dawnej piosence mknących “po szynach niebieskich tramwajach, przez wrocławskich ulic sto”. Wszystko po to, by umożliwić niezobowiązujące dołączenie się do pątniczej przygody osobom, które jeszcze takiej sposobności nie miały. Do prowadzonego przez Wrocławski Klub Przyjaciół Camino tramwaju (bez biletu!) dołączyć się można w każdej chwili, bez żadnych ograniczeń.
Jubileuszowy, wypadający w 40. rocznicę “Aktu Europejskiego” caminowy tramwaj wyruszy z Jeleniej Góry. Wrocławscy sympatycy Camino dotrą tu pociągiem Kolei Dolnośląskich wyruszającym z dworca głównego o godz. 7:13. Przyjazd do Jeleniej Góry o godz. 9:24 – z tutejszego dworca pielgrzymi przejdą do nieodległego kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego – obecnego sanktuarium Krzyża Św., powstałego w latach 1709-1718 jako jeden z sześciu ewangelickich Kościołów Łaski Cesarskiej na Śląsku. Tutaj wejdą już na Sudecką Drogę św. Jakuba. Nim opuszczą miasto nad Bobrem, zapewne odwiedzą i jeleniogórski (stacjonarny) tramwaj przypominający o pojazdach jeżdżących niegdyś pod Karkonoszami.
Następnie droga powiedzie wzdłuż Bobru malowniczym Borowym Jarem przez Koniec Świata i brzegami jezior Wrzeszczyńskiego i Pilchowickiego. Ważnym przystankiem na trasie będzie wieża książęca w Siedlęcinie skrywająca najstarsze w Polsce, powstałe ok. 1345 r., malowidła o tematyce świeckiej: jest to jedyna w Europie polichromia ścienna przedstawiająca legendę o rycerzy Lancelocie z Jeziora. Ot, jak to w tramwaju bywa. Opis całego odcinka można znaleźć tutaj (odcinek do Wrzeszczyna) oraz tutaj (od Wrzeszczyna).
Przystankiem docelowym jest położona także w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru miejscowość Pilchowice, skąd innymi środkami komunikacji publicznej “pasażerowie tramwaju” wyruszą w drogę powrotną.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że w 25. rocznicę ogłoszenia “Aktu Europejskiego”, czyli 9 listopada 2007 r. w domu Fundacji Wioski Franciszkańskiej w nieodległej od Jeleniej Góry i Pilchowic wiosce Janice miało miejsce spotkanie mające na celu skoordynowanie działań związanych z powstającymi wtedy pierwszymi odcinkami Drogi św. Jakuba w Polsce. Zamysł owych kilkunastu osób z Dolnego Śląska, Wielkopolski i Małopolski z czasem przekształcił się w powstałe niecałe dwa lata później stowarzyszenie “Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”.