Droga św. Jakuba w Polsce

Co jest potrzebne do znakowania?

Opiekunowie Drogi św. Jakuba często zadają pytania o materiały i dodatkowe elementy, które są stosowane do utrzymania infrastruktury szlaku. Chcielibyśmy tu odpowiedzieć na te pytania. W przypadku dalszych pytań i wątpliwości prosimy o kontakt: znakowanie@camino.net.pl.

 Oznakowanie podstawowe (rekomendowane):

  1. Naklejki
  2. Znaki malowane:
  • szablon malarski – dzięki niemu malowany znak jest czytelny i estetyczny.
  • pędzle – gruby do malowania większych powierzchni i cieńszy do korygowania ubytków
  • farby – polecamy farby akrylowe: niebieska (tło) i żółta (muszla), a na Drodze Wielkopolskiej, Dolnośląskiej i Beskidzkiej także biała (muszla) i czerwona (krzyż św. Jakuba). Powszechnie stosowane przed wielu laty farby olejne, pod wpływem warunków atmosferycznych, mogą z czasem pękać.

Elementy dodatkowe:

  • drogowskazy dystansowe
  • kierunkowskazy z tworzywa sztucznego lub blachy
  • słupki betonowe
  • tablice informacyjne

www.camino.net.pl

Posiadamy do rozdysponowania

NAKLEJKI

Posiadamy naklejki do znakowania o wymiarach 10 x 10 cm w wersji promienistej oraz przeznaczone dla Drogi Wielkopolskiej i Dolnośląskiej, dla Drogi na Via Regia, a także Drogi Lubelskiej. Jeśli jesteś zainteresowany i otrzymaniem w celu uzupełnienia oznakowania szlaku, napisz: znakowanie@camino.net.pl.

Jeżeli chcesz samemu zlecić wykonanie naklejek, możemy podzielić się naszymi doświadczeniami w zakresie współpracy z różnymi drukarniami, napisz na powyższy adres e-mail.

DROGOWSKAZY

Jeżeli jesteś zainteresowany dołączeniem do większego zamówienia drogowskazów (wówczas wydatnie spadają koszty pojedynczego drogowskazu i zapewnione jest zesdandaryzowanie oznakowania) napisz do nas wskazując dokładną lokalizację drogowskazu oraz jego kierunek (lewo lub prawo): znakowanie@camino.net.pl.

Jeżeli chcesz samemu zlecić wykonanie drogowskazów, możemy podzielić się naszymi doświadczeniami w zakresie współpracy z różnymi, wykonującymi je,  pracowniami reklamowymi, napisz na powyższy adres e-mail.

Znakowanie Drogi św. Jakuba

Farby do znakowania

Do malowania znaków używamy farb wodoodpornych. Zalecamy farby akrylowe, które szybko schną, a plamy oraz użyte pędzle można łatwo umyć.

Nie zalecamy stosowania farb olejnych, długo schną, łuszczą się pod wpływem warunków atmosferycznych.

Znakowanie Drogi św. Jakuba

Pędzel okrągły z krótkim włosiem

Malowanie pędzlem odbywa się na zasadzie wielokrotnego “uderzania” nim o malowaną powierzchnię, tak aby ścięta na płasko część pędzla była za każdym razem w kontakcie z powierzchnią – jest to tzw. tapowanie). (zobacz instrukcję znakowania szlaku, który przygotowała Alicja Pospieszała, umieszczoną na końcu strony: https://camino.net.pl/opiekun-drogi/wskazowki-do-znakowania/).

Znakowanie Drogi św. Jakuba

Szablony malarskie

Znak malowany musi być wykonany w sposób estetyczny, powinien być namalowany przy wykorzystaniu szablonu.

Szablony można zamówić na stronie: www.fabrykafantazji.pl

Znakowanie Drogi św. Jakuba

Naklejki

Naklejki są stosowane są  głównie w miejscowościach, na elementach metalowych oraz gładkim betonie. Możliwe jest umieszczanie naklejek na słupkach znaków drogowych, słupach sygnalizacji świetlnej, barierach mostów itp.

Podłoże, do którego kleimy naklejkę musi być gładkie. Przed montażem naklejki, powierzchnię na której naklejamy, należy odtłuścić.

UWAGA. naklejka strzałki i muszelki powinna się stykać, aby tworzyły całość

Znakowanie Drogi św. Jakuba

Drogowskazy

Zachęcamy do stosowania wzoru drogowskazu, który już upowszechnił się na Drodze św. Jakuba w Polsce. Długość drogowskazu z grotem 45 cm, wysokość 18 cm, długość grotu 11 cm. Materiał: nie łamiące się tworzywo sztuczne, zazwyczaj dibond

Elementy drogowskazu (panel boczny, niebieski)

  • nazwa Drogi św. Jakuba (np. Droga św. Jakuba Via Regia)
  • znak muszli stosowany na tej Drodze
  • adres strony internetowej gospodarza etapu Drogi św. Jakuba
  • adres strony www.camino.net.pl, jako strona zawierająca informacje o wszystkich Drogach św. Jakuba w Polsce

Elementy drogowskazu (panel środkowy)

  • najbliższa (z podaniem liczby kilometrów)
  • miejscowość końca danego etapu (z podaniem liczby kilometrów)
  • miejscowość końca danej Drogi św. Jakuba lub ważna miejscowość na tym szlaku (z podaniem liczby kilometrów)
  • Santiago de Compostela (z podaniem liczby kilometrów)

Znakowanie Drogi św. Jakuba

Słupek kamienny – betonowy

W warunkach polskich stosowane są zazwyczaj betonowe słupki oznaczające Drogę św. Jakuba. Przeznaczone one są głównie do oznakowania w miejscach, gdzie trudno umieścić inny rodzaj znaków.

Ich wykonanie i montaż niesie ze sobą dość duże koszty, ale dodają one sporo uroku dla Szlaku św. Jakuba, nawiązując do Camino w Hiszpanii.

Przykładowe wymiary słupka: wysokość ponad teren: 100 cm (ok. 60 pod ziemią), szerokość 30 x 20 cm.

Muszla i strzałka wewnątrz słupka: ceramiczna lub betonowa.

Słupek wykonany z betonu można dodatkowo pokryć specjalną farbą impregnującą. Informacji udzieli firma betoniarska.

Z uwagi na znaczną wagę słupka i kosztowny transport najlepiej jest wykonać je lokalnie.

Znakowanie Drogi św. Jakuba

Tablice informacyjne

Na forum Parlamentu Jakubowego trwają prace nad proponowanym spójnym wzorem graficznym dla tablic, stosowanych na Drodze św. Jakuba w Polsce. Z chwilą pojawienia się tego wspólnego projektu tablicy informacyjnej, zostanie on zamieszczony na naszej stronie.  Obecnie stosowane są różne wzory tablic, poniżej zamieszczamy przykłady.

Tablica duża. Wzór tablicy stosowanej przez Stowarzyszenie „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”, na większości Dróg św. Jakuba w Polsce. Autorem projektu jest Anna Czekaj (annczekaj@gmail.com). Osoby zainteresowane zaprojektowaniem tablicy według powyższego wzoru, prosimy o kontakt z A.Czekaj.

Tablica mała. Wzór tablicy stosowanej na Lubuskiej Drodze św. Jakuba – projektował: Paweł Bugaj. (pa.gaj@interia.pl)

Przy projektowaniu tablic zwracamy się z prośbą o umieszczanie na nich kodu QR, który po kliknięciu przekieruje do opisu danego etapu, umieszczonego na stronie www.camino.net.pl. Przykład znajduje się poniżej.

Kliknięcie tego kodu QR, przekieruje do Etapu nr 27 Toszek – Góra św. Drogi św. Jakuba Via Regia.

Znakowanie Drogi św. Jakuba

Inne elementy znakowania

Na Drodze św. Jakuba w Polsce stosowane są także inne dodatkowe elementy oznakowania: drewniane, ceramiczne czy kamienne. Prosimy o informację o nich pisząc na adres: web@camino.net.pl . Chętnie zamieścimy je na naszej stronie jako inspirację dla innych opiekunów szlaku.

skrzynka

Skrzynka na pieczątkę Camino. Przykład na zdjęciu obok pochodzi z Lubinia (Opactwo Benedyktynów). Osoby zainteresowane zakupem skrzynki proszę o kontakt z Magdaleną Dokurno (opiekun@camino.net.pl).

Wkopywany słupek na Drodze św. Jakuba ze znakiem muszli. Więcej informacji i kontakt do wytwórcy znajduje się tutaj.

Stowarzyszenie Ultreia z Czech, proponuje sadzenie żółtych tulipanów w kształcie strzałek na Drodze św. Jakuba.