ABC Pielgrzyma

Kiedy i gdzie wyruszyć? Przewodniki

Nie ma ustalonego „programu” pielgrzymki – każdy z pątników idzie swoim tempem, sam ustala długość etapu (oczywiście w oparciu o istniejącą bazę noclegową) oraz przerwy na trasie. Św. Jakub jest jednak doskonałym organizatorem i on już na pewno o wszystkim pomyśli.

Kiedy wyruszać na szlak? Wszystko zależy od pogody i od posiadanego czasu wolnego. Najlepszą porą jest oczywiście okres letni (ciepło, długi dzień, więcej dostępnych obiektów noclegowych, mniej odzieży do niesienia…), ale dogodnym okresem może się okazać ciepła wiosna lub złota polska jesień.

Większość odcinków Drogi św. Jakuba w Polsce posiada już swoje drukowane przewodniki. Można je zamówić na naszej stronie internetowej () lub zakupić w przyjaznych pielgrzymom księgarniach i punktach informacji turystycznej. Przewodnik ma przede wszystkim służyć praktyczną pomocą Pielgrzymom – zawiera opis przebiegu trasy, informacje o mijanych miejscowościach i obiektach, adresy miejsc noclegowych, mapy szlaku. Droga św. Jakuba jest rzeczywistością żywą, a tym samym ulegającą zmianom, w związku z czym przed wyruszeniem w Drogę sugerowane jest sprawdzenie zamieszczonej na naszej stronie – na podstronach dotyczących poszczególnych szlaków – aktualnej listy miejsc noclegowych oraz informacji o tymczasowych problemach na szlaku.

Przewodniki po Drodze w Polsce – zapraszamy do naszego Sklepu Pielgrzyma.

ABC Pielgrzyma

Co zabrać

Od strony „technicznej” pielgrzymka na Drodze św. Jakuba nie różni się od innych długodystansowych wędrówek. Wygodne (nie nowe!) obuwie sportowe lub trekkingowe oraz lekkie obuwie zastępcze, odzież dostosowana do zmiennej pogody, śpiwór, latem nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV, ochrona przeciw owadom, leki i zestaw opatrunkowy, igła i nici, agrafki – to wyposażenie obowiązkowe. Dobrze jest mieć własne sztućce oraz kubek.

Sugerowane jest zabranie Pisma Świętego lub skróconej wersji „Liturgii godzin” – Słowo w Drodze nabiera szczególnego znaczenia. Osoby przywiązane do modlitwy różańcowej z pewnością znajdą wiele okazji do jej odmówienia.

Książka na wieczór w schronisku – to także dobry towarzysz

Plecak

Nie należy przesadzać – dobra, caminowa praktyka powiada, że plecak nie powinien być cięższy, niż 10% masy ciała pielgrzyma. Nie ma potrzeby zabierania na zapas żywności – zazwyczaj także w małych miejscowościach praktycznie w całym kraju znaleźć można sklepy spożywcze. Nieco gorzej jest z obiektami gastronomicznymi, więc ciepły obiad każdego dnia raczej może okazać się wygórowanym oczekiwaniem.

ABC Pielgrzyma

Oznakowanie

Oznakowanie: poszczególne odcinki Drogi św. Jakuba zostały oznakowane w terenie zgonie z zasadami znakowania szlaków turystycznych stosowanymi przez PTTK oraz PTT. Za utrzymanie oznakowania odpowiedzialni są wolontariusze – opiekunowie szlaków, którzy pracę tę wykonują w ramach swojego czasu wolnego. Możliwe są więc odcinki wymagające poprawienia oznakowania – w takim przypadku prosimy o kontakt do koordynatora danego odcinka  Drogi św. Jakuba.

Oznakowanie stanowią tabliczki lub naklejki z symbolem muszli św. Jakuba (w jej różnych wariantach), jak również znaki malowane od szablonu. Na terenach leśnych i polnych, gdzie ciężko jest o gładkie powierzchnie nadające się do naklejenia lub namalowania znaku, stosowane jest oznakowanie znane również w Hiszpanii: żółta strzałka. Szlak został sprawdzony pod kątem możliwości przebycia przez pielgrzymów pieszych oraz rowerowych.

W sytuacjach wyjątkowych w „Przewodniku pielgrzyma” wskazane zostały możliwości objechania odcinków kłopotliwych dla cyklistów.

Szlak oznakowany jest tylko w jedną stronę: na zachód – wszystkie Drogi św. Jakuba prowadzą wszak do jednego, wspólnego celu.

Pomocą mogą być ślady GPS – odpowiednie pliki do pobrania znajdują się na podstronach poszczególnych szlaków.

ABC PIelgrzyma

Paszport Pielgrzyma

Paszport Pielgrzyma (Credencial) służy potwierdzeniu chęci odbycia pielgrzymki przez jego posiadacza, który równocześnie deklaruje się jako pątnik i tym samym wyraża gotowość przyjęcia wszelkich niedogodności i trudów pielgrzymowania.

Na jego podstawie pielgrzym może korzystać z przygotowanych miejsc noclegowych, a także zbierać w postaci pieczątek potwierdzenia przebycia szlaku.

Paszport nie jest dokumentem tożsamości. Sugerujemy, by był on używany jedynie na terenie Polski.

W wyjątkowych przypadkach Polski Paszport można używać także na Camino w innych krajach, jednakże za granicą sugerowane jest korzystanie z miejscowych legitymacji pielgrzyma.

Zamówić go można drogą internetową pod adresem: sklep.camino.net.pl.

Stopniowo będzie także poszerzana sieć dystrybucji Paszportów w „punktach startowych” poszczególnych odcinków Szlaku. W ten sposób pielgrzym będzie mógł odebrać Credencial bezpośrednio na początku swojej wędrówki. Ich pełna lista znajduje się w zakładce Paszport.

Noclegi

Noclegi w dużej mierze znajdują się w obiektach parafialnych i klasztornych – w tym przypadku korzystanie z miejsc noclegowych możliwe jest tylko z Paszportem Pielgrzyma. Ponadto sugerowane jest złożenie dobrowolnej i życzliwej ofiary.

W obiektach komercyjnych (schroniska młodzieżowe, gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty, hotele itp.) często Pielgrzymi korzystają z ulg, aczkolwiek nie jest to regułą.

Każdorazowo chęć skorzystania z noclegu należy wcześniej zgłosić telefonicznie – najlepiej z min. jednodniowym wyprzedzeniem.

Miejsca noclegowe z istoty pielgrzymowania charakteryzują się prostotą, stąd ich ewentualne niedociągnięcia powinny być przyjmowane z chrześcijańską życzliwością i otwartością.

Wymagane jest posiadanie własnego śpiwora; niekiedy przydatna może być także izomata lub karimata.

W każdym z miejsc noclegowych pozostawiamy po sobie czystość i dobre wspomnienie o Pielgrzymach.

Opieka duchowa

Opieka duchowa: w przypadku miejsc noclegowych przy kościele lub klasztorze istnieje możliwość uczestniczenia w miejscowej liturgii. W ciągu dnia w mijanych miejscowościach można natknąć się na zamknięte kościoły (dotyczy to zwłaszcza świątyń filialnych, udostępnionych jedynie w czasie nabożeństw).

Ze względu na inne obowiązki, w tym czasie duchowni także mogą być nieobecni. Możliwość uzyskania błogosławieństwa pielgrzyma lub skorzystania z sakramentu pokuty, zwyczajowo przed lub po każdej Mszy św.

Zatem
Buen Camino!