Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce

To ponadregionalne stowarzyszenie, które zawiązało się 25 września 2009 roku we Wrocławiu.

Stowarzyszenie skupia pielgrzymów, sympatyków Camino de Santiago i osoby w różny sposób zaangażowane w ożywienie, organizację, informację i promocję Drogi św. Jakuba w Polsce.

Pamiętając o chrześcijańskich źródłach tradycji indywidualnego pielgrzymowania do grobów Apostołów, „Przyjaciele…” pielęgnują ekumeniczny charakter Szlaku, który jest także przestrzenią spotkania dla osób poszukujących drogi swojej duchowości nie tylko w Kościele.

Współpracujemy z innymi organizacjami i osobami – w kraju i za granicą – opiekującymi się Jakubowym Szlakiem.

Poza odtwarzaniem nowych odcinków Drogi, ich oznakowaniem i promocją, stowarzyszenie udziela wszelkich informacji na temat Szlaku i związanych z nim wydarzeń.

Siedziba Stowarzyszenia znajduje się w budynku parafii św. Maurycego we Wrocławiu, ul. Traugutta 34 – przy Drodze św. Jakuba ViaRegia.

Czym się zajmujemy

Opieka nad Drogą

Byliśmy inicjatorem powstania wielu dróg św. Jakuba w Polsce. W chwili obecnej opiekujemy się kilkudziesięcioma etapami.

Strona internetowa

Prowadzimy stronę www.camino.net.pl, poświęconej w szczególności Drodze św. Jakuba w Polsce

.

Opiekunowie Dróg

Na naszej stronie internetowej prowadzimy aktualną bazę danych wszystkich opiekunów Drogi św. Jakuba w Polsce.

Albergue

Organizujemy wolontariat w Hiszpanii – albergue Monto do Gozo. Dla wolontariuszy, którzy się tam udają finansujemy ubezpieczenie NNW.

Sklep Pielgrzyma

W naszym Sklepie Pielgrzyma, prowadzimy dystrybucję polskich i hiszpańskich Paszportów Pielgrzyma, muszli, przewodników.

Certyfikaty Camino

Wydajemy certyfikaty, poświadczające przejście 100 km, po Drodze św. Jakuba w Polsce.
Wolontariuszy
Członków
Kilometrów Dróg pod opieką

Jesteśmy członkiem Parlamentu Jakubowego

Działamy w ramach Parlamentu Jakubowego – porozumienia Organizacji Camino w Polsce. W ramach tego porozumienia koordynujemy różne wspólne działania.

We współpracy z organizacjami skuponymi w Parlamencie Jakubowym, organizowaliśmy:

• Sesje Parlamentu Jakubnowego (2016, 2019)
  • Szkolenie Opiekunów Drogi św. Jakuba

Współpraca z Organizacjami Camino