Śląsko Morawska Droga św. Jakuba jest przedłużeniem Warszawskiej Drogi św. Jakuba która po dojściu do Częstochowy poprzez Jasnogórska Drogę św. Jakuba łączy się z Via Regia w miejscowości Sączów. 50 km na zachód leży miejscowość Toszek, która już w czasach średniowiecznych odgrywała ważną rolę w tej części Piastowego dziedzictwa: była zarówno siedzibą kasztelani, jak i ośrodkiem miejskim na szlaku handlowym.
Od toszeckiego rynku spod figury św. Jana Nepomucena rozpoczyna swój bieg Śląsko -Morawska Droga św. Jakuba. W dawnej Polsce pątnicy udający się do Composteli pielgrzymowali trzymając się utartych szlaków handlowych. Jedna z takich dróg prowadziła w kierunku Czech na Morawy.
Wyznaczając przebieg tej drogi pątniczej staraliśmy się brać pod uwagę kontekst historyczny lecz dziś ustalenie dokładnego przebiegu tej drogi nie jest łatwe. Jednym ze śladów są tak zwane “komory celne” . Jedna z nich istniała tuż przy granicy Polsko-Czeskiej w Krzanowicach. Prawdopodobnym jest, że karawany kupieckie nie omijały opactwa Cystersów w Rudach Raciborskich przez które wyznaczona została śląsko-morawska droga św. Jakuba.
Kolejnym śladem może być muszla św. Jakuba która została znaleziona 16-go września 1997 r. podczas badań archeologicznych w Raciborzu. Muszlę datuje się na XIII-XIV wiek. Znalezienie muszli może zatem świadczyć o istniejącym szlaku pielgrzymim który przez ziemię raciborską prowadził do Santiago de Comopstela.