Śląsko – Morawska Droga św. Jakuba

W słoneczną stronę

Śląsko Morawska Droga św. Jakuba jest przedłużeniem Warszawskiej Drogi św. Jakuba która po dojściu do Częstochowy poprzez Jasnogórska Drogę św. Jakuba łączy się z Via Regia w miejscowości Sączów. 50 km na zachód leży miejscowość Toszek, która już w czasach średniowiecznych odgrywała ważną rolę w tej części Piastowego dziedzictwa: była zarówno siedzibą kasztelani, jak i ośrodkiem miejskim na szlaku handlowym.

Od toszeckiego rynku spod figury św. Jana Nepomucena rozpoczyna swój bieg Śląsko -Morawska Droga św. Jakuba. W dawnej Polsce pątnicy udający się do Composteli pielgrzymowali trzymając się utartych szlaków handlowych. Jedna z takich dróg prowadziła w kierunku Czech na Morawy.

Wyznaczając przebieg tej drogi pątniczej staraliśmy się brać pod uwagę kontekst historyczny lecz dziś ustalenie dokładnego przebiegu tej drogi nie jest łatwe. Jednym ze śladów są tak zwane “komory celne” . Jedna z nich istniała tuż przy granicy Polsko-Czeskiej w Krzanowicach. Prawdopodobnym jest, że karawany kupieckie nie omijały opactwa Cystersów w Rudach Raciborskich przez które wyznaczona została śląsko-morawska droga św. Jakuba.

Kolejnym śladem może być muszla św. Jakuba która została znaleziona 16-go września 1997 r. podczas badań archeologicznych w Raciborzu. Muszlę datuje się na XIII-XIV wiek. Znalezienie muszli może zatem świadczyć o istniejącym szlaku pielgrzymim który przez ziemię raciborską prowadził do Santiago de Comopstela.

Informacje o Drodze św. Jakuba, znajdują się także na: www.caminosilesia.pl.

Kościoły św. Jakuba na tej Drodze

  • Sośnicowice
  • Racibórz

Materiały i publikacje dotyczące tej Drogi

Śląsko – Morawska Droga św. Jakuba

Mapa drogi

Legenda do mapy. Znakiem z muszlą oznaczone są “miejsca przyjazne dla Pielgrzyma”.

Wyświetlane obiekty można filtrować według rodzaju obiektu.  Przycisk pobrania / drukowania listy wybranych obiektów znajduje się pod mapą.

Rodzaj obiektu
  • informacja
  • inna Droga św. Jakuba
  • kaplica
  • kościół
  • kościół św. Jakuba
  • nocleg
TytułKategoriaAdresOpisRodzaj obiektuNr ewidencyjny

Aby skorzystać z nawigacji, włącz lokalizację w swoim telefonie. Kliknij [  ] w prawym górnym rogu mapy aby uzyskać widok pełnoekranowy.

Do pobrania ślady GPS Śląsko-Morawskiej Drogi św. Jakuba: KMLGPX. Przyślij uwagi do śladu GPS – gps@camino.net.pl.

Zgłoś dodanie / zmianę / usunięcie obiektu na mapie – kliknij.

Śląsko – Morawska Droga św. Jakuba

Proponowane etapy

Podane etapy mają charakter jedynie poglądowy. Długość etapu należy każdorazowo dopasować do własnych możliwości i warunków na Drodze.

Śląsko – Morawska Droga św. Jakuba

Sposób znakowania

Śląsko-Morawska Droga św. Jakuba, znakowana jest żółtą muszlą (europejską) na niebieskim tle .

  • Stosowane są znaki malowane.
Słowo na Drogę

Pamiętajcie, że nigdy nie jesteście sami, Chrystus jest z wami podczas waszej wędrówki w każdym dniu waszego życia. Wezwał was i wybrał, byście żyli w wolności dzieci Bożych.
Zwracajcie się do niego w modlitwie i miłości. Proście Go, by obdarzył was odwagą i siłą, byście zawsze żyli w tej wolności. Wędrujcie z Nim, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.

Jan Paweł II

Ważne jest, by czyny, choćby nawet dobre zewnętrznie, wypływały z miłości do Boga i bliźniego.... Czytaj więcej
Źródło: Wiara.pl

Śląsko – Morawska Droga św. Jakuba

Organizacje na tej Drodze

Śląsko – Morawska Droga św. Jakuba

Najnowsze aktualności z tej Drogi

(Po)powodziowy stan Drogi

Po dramatycznej powodzi spowodowanej ostatnimi ulewami w Sudetach znakomita większość odcinków Drogi św. Jakuba na (Dolnym) Śląsku jest już dostępna. Do opadnięcia fali powodziowej na Odrze dostępna jest już Droga na Via Regia między Opolem a zachodnimi przedmieściami Wrocławia. Przez jakiś czas mogą miejscami jeszcze utrzymywać się rozmoknięcia albo naniesione błoto, kamienie czy gałęzie na…

Czytaj więcej

Europejskie Dni Dziedzictwa na Drodze św. Jakuba w Polsce

W pierwszej połowie września w wielu krajach organizowane są dni otwartych zabytków, kiedy liczne obiekty umożliwiają zobaczenie przestrzeni zazwyczaj niedostępnych lub możliwych do obejrzenia pod pewnymi warunkami. W Polsce są to Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD) organizowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. W roku 2024 hasło EDD brzmi „Szlaki.Sieci.Powiązania”. Co w pełni pokrywa się z tym, co…

Czytaj więcej

Aby zobaczyć więcej aktualności z tej Drogi – kliknij

Śląsko – Morawska Droga św. Jakuba

Galeria zdjęć

Sklep Pielgrzyma prowadzony przez Stowarzyszenie Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce, zaprasza do nabywania paszportów, muszli, przewodników na Drogę św. Jakuba nie tylko w Polsce. Materiały dotyczące Śląsko-Morawskiej Drogi św. Jakuba, znajdziesz w Sklepie Pielgrzyma w kategorii poświęconej tej Drodze.

Paszporty a czasami też przewodniki można nabyć w punktach na Drodze św. Jakuba.
Zobacz mapę takich miejsc.

Napisz do nas

Pomóż ulepszyć Drogę św. Jakuba