Nyska Droga św. Jakuba

W tyglu kultury

Oznakowany stylizowaną muszlą szlak o długości 106 km odtwarza dawny trakt handlowy z południowej części Śląska do Wrocławia.

Ponieważ początkowo podróżowano głównie wzdłuż biegu rzek, tak i Nyska Droga św. Jakuba prowadzi doliną Nysy Kłodzkiej, biorąc swój początek przy Źródle św. Jakuba koło Głuchołaz.

Szlak łączy również bazylikę św. Jakuba w Nysie oraz kościół (dawniej także szpital) św. Jakuba w Skorogoszczy. W Skorogoszczy dochodzi do Drogi św. Jakuba „Via Regia”, prowadzącej wzdłuż Odry.

Na nyskim trakcie nie sposób pominąć także urokliwego, pątniczego kościółka odpustowego w Mroczkowej czy jednego z trzech działających klasztorów benedyktynów w Polsce, znajdującego się w Biskupowie.

Informacje o tej Drodze, znajdują się także na: caminonysa.blogspot.com.

Kościoły św. Jakuba na tej Drodze

  • Nysa
  • Skorogoszcz

Materiały i publikacje dotyczące tej Drogi

Nyska Droga św. Jakuba

Mapa drogi

Legenda do mapy. Znakiem z muszlą oznaczone są “miejsca przyjazne dla Pielgrzyma”.

Wyświetlane obiekty można filtrować według rodzaju obiektu.  Przycisk pobrania / drukowania listy wybranych obiektów znajduje się pod mapą.

Rodzaj obiektu
  • ciekawe miejsce
  • informacja
  • inna Droga św. Jakuba
  • kościół
  • kościół św. Jakuba
  • nocleg
TytułKategoriaAdresOpisRodzaj obiektuNr ewidencyjny

Aby skorzystać z nawigacji, włącz lokalizację w swoim telefonie. Kliknij [  ] w prawym górnym rogu mapy aby uzyskać widok pełnoekranowy.

Do pobrania ślady GPS Nyskiej Drogi św. Jakuba: KMLGPX. Przyślij uwagi do śladu GPS – gps@camino.net.pl.

Zgłoś dodanie / zmianę / usunięcie obiektu na mapie – kliknij.

Nyska Droga św. Jakuba

Proponowane etapy

Podane etapy mają charakter jedynie poglądowy. Długość etapu należy każdorazowo dopasować do własnych możliwości i warunków na Drodze.

Nyska Droga św. Jakuba

Sposób znakowania

Nyska Droga św. Jakuba, znakowana jest żółtą muszlą, na niebieskim tle (wzór własny).

  • Stosowane są znaki malowane.
  • W miejscowościach umieszczane są drogowskazy kierunkowe
Słowo na Drogę

Pamiętajcie, że nigdy nie jesteście sami, Chrystus jest z wami podczas waszej wędrówki w każdym dniu waszego życia. Wezwał was i wybrał, byście żyli w wolności dzieci Bożych.
Zwracajcie się do niego w modlitwie i miłości. Proście Go, by obdarzył was odwagą i siłą, byście zawsze żyli w tej wolności. Wędrujcie z Nim, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.

Jan Paweł II

Da się zamknąć Tego, który tchnie kędy chce, prowadzi do całej prawdy, mówi co usłyszy, w jakiejkolwiek liczbie skończonej?... Czytaj więcej
Źródło: Wiara.pl

Nyska Droga św. Jakuba

Organizacje na tej Drodze

Nyska Droga św. Jakuba

Najnowsze aktualności z tej Drogi

Droga św. Jakuba na Opolszczyźnie ma już 15 lat

Późnym latem roku 2008 udostępniony został dla pielgrzymów opolski odcinek Drogi św. Jakuba wzdłuż Via Regia. Tym samym dołączył on do otwartego w roku 2006 szlaku z Brzegu do Zgorzelca. Jubileusz 15-lecia tych wydarzeń postanowili uczcić Pielgrzymi Opolscy. Z tej okazji w sobotę, 9 września, zapraszają oni do kościoła św. Jakuba w Skorogoszczy, gdzie o…

Czytaj więcej

Z Nysy do Pakosławic

W najbliższą sobotę, 26 czerwca, Wrocławski Klub Przyjaciół Camino zaprasza na na kolejne przejście Drogą św. Jakuba z wizytą jednego z kościołów stacyjnych Roku Świętego. Tym razem trasa poprowadzi Nyską Drogą św. Jakuba z Nysy do Pakosławic (21 km). Program pielgrzymki: Dojazd do Nysy we własnym zakresie. Wrocławia jest bezpośredni pociąg do Nysy – z…

Czytaj więcej

Do kościoła stacyjnego w Skorogoszczy

W sobotę, 24 kwietnia, wrocławscy pielgrzymi zapraszają na pielgrzymkę do kolejnego w regionie kościoła stacyjnego w Roku Świętym Compostelańskim. Tym razem droga poprowadzi do kościoła św. Jakuba w Skorogoszczy. Proponowany program przejścia: * dojazd we własnym zakresie do Lewina Brzeskiego ( np. z Wrocławia poc. REG 7:57), ok. 8:50 spotkanie na stacji i dojście do…

Czytaj więcej

Aby zobaczyć więcej aktualności z tej Drogi – kliknij

Nyska Droga św. Jakuba

Galeria zdjęć

Sklep Pielgrzyma prowadzony przez Stowarzyszenie Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce, zaprasza do nabywania paszportów, muszli, przewodników na Drogę św. Jakuba nie tylko w Polsce.

Materiały dotyczące Nyskiej Drogi św. Jakuba, znajdziesz w Sklepie Pielgrzyma w kategorii poświęconej tej Drodze.

Paszporty a czasami też przewodniki można nabyć w punktach na Drodze św. Jakuba.
Zobacz mapę takich miejsc.

Napisz do nas

Pomóż ulepszyć Drogę św. Jakuba