Jasnogórska Droga św. Jakuba

Z Jasnej Góry do Piekar Śląskich

Szlak wpisujący się w sieć Drogi św. Jakuba w Polsce przeznaczony jest zarówno dla pielgrzymów pieszych, jak i dla cyklistów. Mimo niezbyt okazałej długości (68 km) jest niezwykle ważny, gdyż łączy Warszawę (poprzez Warszawską Drogę św. Jakuba) i Częstochowę z trasą pątniczą wzdłuż Via Regia, ale także umożliwia wędrówkę w stronę Moraw i Austrii.

Wytrawny pielgrzym może pokonać Drogę Jasnogórską w ciągu dwóch do trzech dni nawiedzając dwa sanktuaria maryjne (Jasna Góra i Piekary Śląskie) oraz trzy kościoły św. Jakuba Apostoła: w Częstochowie, Lubszy i Sączowie.

Znaczna część trasy przebiega przez duży, niezwykle urokliwy kompleks leśny, przez który przebiega także wododział największych polskich rzek; Mała Panew jest dopływem Odry, a Brynica – poprzez Czarną Przemszę i Przemszę – zasila swoimi wodami Wisłę.

Jasnogórska Droga św. Jakuba łączy się (na 56. km trasy) z Drogą św. Jakuba Via Regia w Sączowie, gdzie znajduje się blisko 800-letnia parafia pw. św. Jakuba przechowująca od XVIII wieku relikwie Apostoła oraz dysponująca otwartym w 2013 r. niekomercyjnym schroniskiem dla caminowych pielgrzymów. Stąd już tylko 12 km wspólnego przebiegu obu szlaków do bazyliki w Piekarach Śl.

Szlak można przemierzać także w kierunku przeciwnym, bez pomocy oznakowania z Piekar do Częstochowy, dzięki czemu uzupełnia on sieć Szlaków Maryjnych.

Kościoły św. Jakuba na tej Drodze

  • Częstochowa
  • Lubsza
  • Sączów

Materiały i publikacje dotyczące tej Drogi

brak

Jasnogórska Droga św. Jakuba

Mapa drogi

Legenda do mapy. Znakiem z muszlą oznaczone są “miejsca przyjazne dla Pielgrzyma”.

Wyświetlane obiekty można filtrować według rodzaju obiektu.  Przycisk pobrania / drukowania listy wybranych obiektów znajduje się pod mapą.

Rodzaj obiektu
  • inna Droga św. Jakuba
  • kościół
  • kościół św. Jakuba
  • nocleg
TytułKategoriaAdresOpisRodzaj obiektuNr ewidencyjny

Aby skorzystać z nawigacji, włącz lokalizację w swoim telefonie. Kliknij [  ] w prawym górnym rogu mapy aby uzyskać widok pełnoekranowy.

Do pobrania ślady GPS Jasnogórskiej Drogi św. Jakuba: KML, GPX. Przyślij uwagi do śladu GPS – gps@camino.net.pl.

Zgłoś dodanie / zmianę / usunięcie obiektu na mapie – kliknij.

Jasnogórska Droga św. Jakuba

Proponowane etapy

Podane etapy mają charakter jedynie poglądowy. Długość etapu należy każdorazowo dopasować do własnych możliwości i warunków na Drodze.

Jasnogórska Droga św. Jakuba

Sposób znakowania

Jasnogórska Droga św. Jakuba, znakowana jest żółtą (europejską) muszlą, na niebieskim tle.

  • podstawowa metoda znakowania to malowane znaki/strzałki,
  • dodatkowo w okolicy Lubszy stosowane są tabliczki mocowane na opaskach do drzew,
  • znaki w kierunku przeciwnym (do Częstochowy) stosowane są w formie niebieskich strzałek oraz znaków niebiesko – żółto – niebieskich.
Słowo na Drogę

Pamiętajcie, że nigdy nie jesteście sami, Chrystus jest z wami podczas waszej wędrówki w każdym dniu waszego życia. Wezwał was i wybrał, byście żyli w wolności dzieci Bożych.
Zwracajcie się do niego w modlitwie i miłości. Proście Go, by obdarzył was odwagą i siłą, byście zawsze żyli w tej wolności. Wędrujcie z Nim, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.

Jan Paweł II

Nie zważając na plotki czy osądy ludzi, Józef wybiera drogę posłuszeństwa, miłości i opieki nad Maryją i Jezusem... Czytaj więcej
Źródło: Wiara.pl

Jasnogórska Droga św. Jakuba

Organizacje na tej Drodze

Jasnogórska Droga św. Jakuba

Najnowsze aktualności z tej Drogi

Biesiada Jakubowa na zakończenie caminowego projektu w Lubszy

Od czerwca tego roku Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Lubszeckiej realizowało projekt pod nazwą “Bądź jak Jakub – Promocja Drogi Jakubowej”. W ramach tego przedsięwzięcia młodzi mieszkańcy miejscowości leżącej w połowie długości Jasnogórskiej Drogi św. Jakuba podczas cyklicznych wędrówek poznawali Drogę św. Jakuba w woj. śląskim, pielgrzymowali Drogą Portugalską do Santiago de Compostela, a także uczestniczyli w……

Czytaj więcej

Pielgrzymka parafii Jakubowych

W najbliższy piątek i sobotę, 23 i 24 kwietnia, w formie hybrydowej już po raz 14. odbędzie się ogólnopolska pielgrzymka parafii św. Jakuba. Ze względu na ograniczenia liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, organizatorzy wydarzenia, czyli sanktuaria św. Jakuba w Brzesku oraz w Jakubowie zachęcają do uczestnictwa za…

Czytaj więcej

Odpusty św. Jakuba w Polsce

W tym wyjątkowym roku, w czasie pandemii SARS COV 2 Święto Jakuba przypada w sobotę 25 lipca. W niektórych parafiach Msze św. odpustowe będą odprawiane w sobotę lub w niedzielę. Zapraszamy do zapoznania się z poniższymi informacjami (wybrane parafie i kościoły). Szczyrk: Sanktuarium św. Jakuba – Msza św. odpustowa w niedzielę 26 lipca br. o godz.…

Czytaj więcej

Przez weekend do i z Częstochowy

Z zachowaniem nowych uwarunkowań sanitarnych kontynuowane są weekendowe wędrówki na trasie z Warszawy na Górę św. Anny organizowane przez stołeczną Konfraternię św. Jakuba. W ostatni (wyborczy!) weekend czerwca, 27 i 28.06, droga prowadzić będzie do i z Częstochowy, z noclegiem w Domu Pielgrzyma u stóp Jasnej Góry. Szczegóły organizacyjne znajdują się tutaj. Termin zgłoszeń i…

Czytaj więcej

Aby zobaczyć więcej aktualności z tej Drogi – kliknij

Jasnogórska Droga św. Jakuba

Galeria zdjęć

Sklep Pielgrzyma prowadzony przez Stowarzyszenie Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce, zaprasza do nabywania paszportów, muszli, przewodników na Drogę św. Jakuba nie tylko w Polsce. Materiały dotyczące Jasnogórskiej Drogi św. Jakuba, znajdziesz w Sklepie Pielgrzyma w kategorii poświęconej tej Drodze.

Paszporty a czasami też przewodniki można nabyć w punktach na Drodze św. Jakuba.
Zobacz mapę takich miejsc.

Napisz do nas

Pomóż ulepszyć Drogę św. Jakuba