Jasnogórska Droga św. Jakuba

Z Jasnej Góry do Piekar Śląskich

Szlak wpisujący się w sieć Drogi św. Jakuba w Polsce przeznaczony jest zarówno dla pielgrzymów pieszych, jak i dla cyklistów. Mimo niezbyt okazałej długości (68 km) jest niezwykle ważny, gdyż łączy Warszawę (poprzez Warszawską Drogę św. Jakuba) i Częstochowę z trasą pątniczą wzdłuż Via Regia, ale także umożliwia wędrówkę w stronę Moraw i Austrii.

Wytrawny pielgrzym może pokonać Drogę Jasnogórską w ciągu dwóch do trzech dni nawiedzając dwa sanktuaria maryjne (Jasna Góra i Piekary Śląskie) oraz trzy kościoły św. Jakuba Apostoła: w Częstochowie, Lubszy i Sączowie.

Znaczna część trasy przebiega przez duży, niezwykle urokliwy kompleks leśny, przez który przebiega także wododział największych polskich rzek; Mała Panew jest dopływem Odry, a Brynica – poprzez Czarną Przemszę i Przemszę – zasila swoimi wodami Wisłę.

Jasnogórska Droga św. Jakuba łączy się (na 56. km trasy) z Drogą św. Jakuba Via Regia w Sączowie, gdzie znajduje się blisko 800-letnia parafia pw. św. Jakuba przechowująca od XVIII wieku relikwie Apostoła oraz dysponująca otwartym w 2013 r. niekomercyjnym schroniskiem dla caminowych pielgrzymów. Stąd już tylko 12 km wspólnego przebiegu obu szlaków do bazyliki w Piekarach Śl.

Szlak można przemierzać także w kierunku przeciwnym, bez pomocy oznakowania z Piekar do Częstochowy, dzięki czemu uzupełnia on sieć Szlaków Maryjnych.

Jasnogórska Droga św. Jakuba

Mapa drogi

kościół

kościół
św. Jakuba

nocleg

nocleg
– standard albergue

miejsce przyjazne
dla Pielgrzyma

inne
ciekawe miejsce

Filtruj wg
Typ obiektu
  • kościół
  • miejsce przyjazne dla Pielgrzyma
  • nocleg
Tytuł Kategoria Adres Opis Link Typ obiektu

Aby skorzystać z nawigacji, włącz lokalizację w swoim telefonie. Kliknij [  ] w prawym górnym rogu mapy aby uzyskać widok pełnoekranowy.

Do pobrania ślady GPS Jasnogórskiej Drogi św. Jakuba: KML, GPX.

Jasnogórska Droga św. Jakuba

Proponowane etapy

Podane etapy mają charakter jedynie poglądowy. Długość etapu należy każdorazowo dopasować do własnych możliwości i warunków na Drodze.

Jasnogórska Droga św. Jakuba

Sposób znakowania

Jasnogórska Droga św. Jakuba Via Regia znakowana jest żółtą (europejską) muszlą, na niebieskim tle.

  • Stosowane są znaki malowane.
  • W miejscowościach umieszczane są drogowskazy kierunkowe
muszla europejska

www.modlitwawdrodze.pl

Weź słowo na Drogę
Strona serwisu – modlitwawdrodze.pl

Jasnogórska Droga św. Jakuba

Organizacje na tej Drodze

Jasnogórska Droga św. Jakuba

Najnowsze aktualności z tej Drogi

Odpusty św. Jakuba w Polsce

W tym wyjątkowym roku, w czasie pandemii SARS COV 2 Święto Jakuba przypada w sobotę 25 lipca. W niektórych parafiach Msze św. odpustowe będą odprawiane w sobotę lub w niedzielę. Zapraszamy do zapoznania się z poniższymi informacjami (wybrane parafie i kościoły). Szczyrk: Sanktuarium św. Jakuba – Msza św. odpustowa w niedzielę 26 lipca br. o godz.…

Czytaj więcej

Przez weekend do i z Częstochowy

Z zachowaniem nowych uwarunkowań sanitarnych kontynuowane są weekendowe wędrówki na trasie z Warszawy na Górę św. Anny organizowane przez stołeczną Konfraternię św. Jakuba. W ostatni (wyborczy!) weekend czerwca, 27 i 28.06, droga prowadzić będzie do i z Częstochowy, z noclegiem w Domu Pielgrzyma u stóp Jasnej Góry. Szczegóły organizacyjne znajdują się tutaj. Termin zgłoszeń i…

Czytaj więcej

Aby zobaczyć więcej aktualności z tej Drogi – kliknij

Jasnogórska Droga św. Jakuba

Galeria zdjęć

sklep.camino.net.pl

Polecamy do nabycia

Sklep Pielgrzyma prowadzony przez Stowarzyszenie Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce, zaprasza do nabywania paszportów, muszli, przewodników na Drogę św. Jakuba nie tylko w Polsce.

Materiały dotyczące Jasnogórskiej Drogi św. Jakuba, znajdziesz w Sklepie Pielgrzyma w kategorii poświęconej tej Drodze.

Paszporty a czasami też przewodniki można nabyć w punktach na Drodze św. Jakuba.
Zobacz mapę takich miejsc.

Napisz do nas

Pomóż ulepszyć Drogę św. Jakuba