Jasnogórska Droga św. Jakuba

Z Jasnej Góry do Piekar Śląskich

Szlak wpisujący się w sieć Drogi św. Jakuba w Polsce przeznaczony jest zarówno dla pielgrzymów pieszych, jak i dla cyklistów. Mimo niezbyt okazałej długości (68 km) jest niezwykle ważny, gdyż łączy Warszawę (poprzez Warszawską Drogę św. Jakuba) i Częstochowę z trasą pątniczą wzdłuż Via Regia, ale także umożliwia wędrówkę w stronę Moraw i Austrii.

Wytrawny pielgrzym może pokonać Drogę Jasnogórską w ciągu dwóch do trzech dni nawiedzając dwa sanktuaria maryjne (Jasna Góra i Piekary Śląskie) oraz trzy kościoły św. Jakuba Apostoła: w Częstochowie, Lubszy i Sączowie.

Znaczna część trasy przebiega przez duży, niezwykle urokliwy kompleks leśny, przez który przebiega także wododział największych polskich rzek; Mała Panew jest dopływem Odry, a Brynica – poprzez Czarną Przemszę i Przemszę – zasila swoimi wodami Wisłę.

Jasnogórska Droga św. Jakuba łączy się (na 56. km trasy) z Drogą św. Jakuba Via Regia w Sączowie, gdzie znajduje się blisko 800-letnia parafia pw. św. Jakuba przechowująca od XVIII wieku relikwie Apostoła oraz dysponująca otwartym w 2013 r. niekomercyjnym schroniskiem dla caminowych pielgrzymów. Stąd już tylko 12 km wspólnego przebiegu obu szlaków do bazyliki w Piekarach Śl.

Szlak można przemierzać także w kierunku przeciwnym, bez pomocy oznakowania z Piekar do Częstochowy, dzięki czemu uzupełnia on sieć Szlaków Maryjnych.

Kościoły św. Jakuba na tej Drodze

  • Częstochowa
  • Lubsza
  • Sączów

Kilometraż i obiekty na tej Drodze

Materiały i publikacje dotyczące tej Drogi

brak

Jasnogórska Droga św. Jakuba

Mapa drogi

Legenda do mapy. Znakiem z muszlą oznaczone są “miejsca przyjazne dla Pielgrzyma”.

Wyświetlane obiekty można filtrować według rodzaju obiektu.  Przycisk pobrania / drukowania listy wybranych obiektów znajduje się pod mapą.

Rodzaj obiektu
  • inna Droga św. Jakuba
  • kościół
  • kościół św. Jakuba
  • nocleg
TytułKategoriaAdresOpisRodzaj obiektuNr ewidencyjny

Aby skorzystać z nawigacji, włącz lokalizację w swoim telefonie. Kliknij [  ] w prawym górnym rogu mapy aby uzyskać widok pełnoekranowy.

Do pobrania ślady GPS Jasnogórskiej Drogi św. Jakuba: KML, GPX. Przyślij uwagi do śladu GPS – gps@camino.net.pl.

Zgłoś dodanie / zmianę / usunięcie obiektu na mapie – kliknij.

Jasnogórska Droga św. Jakuba

Proponowane etapy

Podane etapy mają charakter jedynie poglądowy. Długość etapu należy każdorazowo dopasować do własnych możliwości i warunków na Drodze.

Jasnogórska Droga św. Jakuba

Sposób znakowania

Jasnogórska Droga św. Jakuba, znakowana jest żółtą (europejską) muszlą, na niebieskim tle.

  • podstawowa metoda znakowania to malowane znaki/strzałki,
  • dodatkowo w okolicy Lubszy stosowane są tabliczki mocowane na opaskach do drzew,
  • znaki w kierunku przeciwnym (do Częstochowy) stosowane są w formie niebieskich strzałek oraz znaków niebiesko – żółto – niebieskich.
Słowo na Drogę

Pamiętajcie, że nigdy nie jesteście sami, Chrystus jest z wami podczas waszej wędrówki w każdym dniu waszego życia. Wezwał was i wybrał, byście żyli w wolności dzieci Bożych.
Zwracajcie się do niego w modlitwie i miłości. Proście Go, by obdarzył was odwagą i siłą, byście zawsze żyli w tej wolności. Wędrujcie z Nim, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.

Jan Paweł II

Na mnie i na moim wrogu też.... Czytaj więcej
Źródło: Wiara.pl

Jasnogórska Droga św. Jakuba

Organizacje na tej Drodze

Jasnogórska Droga św. Jakuba

Najnowsze aktualności z tej Drogi

800-lecie parafii św. Jakuba w Sączowie

Leżąca w sąsiedztwie dzisiejszego portu lotniczego Katowice-Pyrzowice oraz autostrady A1 zagłębiowska parafia św. Jakuba Apostoła w Sączowie obchodzi w tym roku 800-lecie swojego istnienia. Od 1779 r. miejscowy kościół pw. św. Jakuba szczyci się posiadaniem pisemnie potwierdzonych relikwii Apostoła. Zaś od roku 2012 przebiega tędy Droga św. Jakuba na Via Regia, a wędrujący nią pielgrzymi…

Czytaj więcej

Pielgrzymka warszawskiej Konfraterni dociera do Sączowa

Ostatni weekend czerwca będzie zarazem finałem organizowanej przez stołeczną Konfraternię św. Jakuba etapowej pielgrzymki Drogą Warszawską ze Skierniewic do Sączowa. W sobotę, 29 czerwca, piechurów czeka odcinek 32-kilometrowy odcinek z Cudkowa do Mstowa, zaś w niedzielę, 30 czerwca – Drogą Jasnogórską z Lubszy do obchodzącego w tym roku jubileusz 800-lecia kościoła pw. św. Jakuba w…

Czytaj więcej

Jakubowa sobota w Częstochowie

W ostatnią sobotę kwietnia, czyli 27.04.2024 r., Częstochowa gościć będzie uczestników aż trzech wydarzeń, w których wezmą udział przedstawiciele polskich bractw i parafii św. Jakuba. Będą to: II Ogólnopolskie Forum Bractw i Konfraterni V Ogólnoeuropejskie Forum Bractw XVII Pielgrzymka Parafii św. Jakuba na Jasną Górę Programy spotkań bractw oraz parafii nie do końca pokrywają się…

Czytaj więcej

Biesiada Jakubowa na zakończenie caminowego projektu w Lubszy

Od czerwca tego roku Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Lubszeckiej realizowało projekt pod nazwą “Bądź jak Jakub – Promocja Drogi Jakubowej”. W ramach tego przedsięwzięcia młodzi mieszkańcy miejscowości leżącej w połowie długości Jasnogórskiej Drogi św. Jakuba podczas cyklicznych wędrówek poznawali Drogę św. Jakuba w woj. śląskim, pielgrzymowali Drogą Portugalską do Santiago de Compostela, a także uczestniczyli w……

Czytaj więcej

Aby zobaczyć więcej aktualności z tej Drogi – kliknij

Jasnogórska Droga św. Jakuba

Galeria zdjęć

Sklep Pielgrzyma prowadzony przez Stowarzyszenie Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce, zaprasza do nabywania paszportów, muszli, przewodników na Drogę św. Jakuba nie tylko w Polsce. Materiały dotyczące Jasnogórskiej Drogi św. Jakuba, znajdziesz w Sklepie Pielgrzyma w kategorii poświęconej tej Drodze.

Paszporty a czasami też przewodniki można nabyć w punktach na Drodze św. Jakuba.
Zobacz mapę takich miejsc.

Napisz do nas

Pomóż ulepszyć Drogę św. Jakuba