Jasnogórska Droga św. Jakuba

Z Jasnej Góry

Szlak wpisujący się w sieć Drogi św. Jakuba w Polsce przeznaczony jest zarówno dla pielgrzymów pieszych, jak i dla cyklistów. Mimo niezbyt okazałej długości (68 km) jest niezwykle ważny, gdyż łączy Warszawę (poprzez Warszawską Drogę św. Jakuba) i Częstochowę z trasą pątniczą wzdłuż Via Regia, ale także umożliwia wędrówkę w stronę Moraw i Austrii. Wytrawny pielgrzym może pokonać Drogę Jasnogórską w ciągu dwóch do trzech dni nawiedzając dwa sanktuaria maryjne (Jasna Góra i Piekary Śląskie) oraz trzy kościoły św. Jakuba Apostoła: w Częstochowie, Lubszy i Sączowie.

Znaczna część trasy przebiega przez duży, niezwykle urokliwy kompleks leśny, przez który przebiega także wododział największych polskich rzek; Mała Panew jest dopływem Odry, a Brynica – poprzez Czarną Przemszę i Przemszę – zasila swoimi wodami Wisłę.

Jasnogórska Droga św. Jakuba łączy się (na 56. km trasy) z Drogą św. Jakuba Via Regia w Sączowie, gdzie znajduje się blisko 800-letnia parafia pw. św. Jakuba przechowująca od XVIII wieku relikwie Apostoła oraz dysponująca otwartym w 2013 r. niekomercyjnym schroniskiem dla caminowych pielgrzymów. Stąd już tylko 12 km wspólnego przebiegu obu szlaków do bazyliki w Piekarach Śl. Szlak można przemierzać także w kierunku przeciwnym, bez pomocy oznakowania z Piekar do Częstochowy, dzięki czemu uzupełnia on sieć Szlaków Maryjnych.

Jasnogórska Droga św. Jakuba

Mapa drogi

Kościoły
św. Jakuba

Kościoły
– inny Patron

Noclegi – standard albergue

Noclegi – inne

Miejsce Camino

Zatrzymaj się
na chwilę

Tytuł Kategoria Adres Opis Link Wybierz typ obiektu Dostępna pieczątka / paszport pielgrzyma

Aby skorzystać z nawigacji, włącz lokalizację w swoim telefonie. Kliknij [  ] w prawym górnym rogu mapy aby uzyskać widok pełnoekranowy.

Jasnogórska Droga św. Jakuba

Proponowane etapy

Podane etapy mają charakter jedynie poglądowy. Długość etapu należy każdorazowo dopasować do własnych możliwości i warunków na Drodze.

Jasnogórska Droga św. Jakuba

Sposób znakowania

Jasnogórska Droga św. Jakuba Via Regia znakowana jest żółtą (europejską) muszlą, na niebieskim tle.

  • Stosowane są znaki malowane.
  • W miejscowościach umieszczane są drogowskazy kierunkowe
muszla europejska

www.modlitwawdrodze.pl

Weź słowo na Drogę
Strona serwisu – modlitwawdrodze.pl

Jasnogórska Droga św. Jakuba

Organizacje na tej Drodze

Jasnogórska Droga św. Jakuba

Najnowsze aktualności z tej Drogi

Aby zobaczyć więcej aktualności z tej Drogi – kliknij

Jasnogórska Droga św. Jakuba

Galeria zdjęć

Jasnogórska Droga św. Jakuba

Do nabycia

Sklep Pielgrzyma Prowadzony przez Stowarzyszenie Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce, zaprasza do nabywania paszportów, muszli, przewodników na Drogę św. Jakuba nie tylko w Polsce.

Kwoty uzyskane z dystrybucji materiałów Camino, przeznaczamy na budowę i utrzymanie Drogi św. Jakuba w Polsce.

Niektóre prezentowane materiały, z uwagi na wyczerpanie nakładu mogą nie być dostępne. Prosimy o sprawdzenie w Sklepie Pielgrzyma.

www.camino.net.pl/sklep-pielgrzyma

Napisz do nas

Pomóż ulepszyć Drogę św. Jakuba