Przesyłamy informację-prośbę od o. Konstantina Morozova (konstantinofmcap@gmail.com) z Winnicy (Ukraina) – klasztor Ojców Kapucynów.
Szczęść Boże!
Bardzo dziękuję za pamięć o nas, o Ukrainie
Nazywam się o. Konstanty Morozow.
Tak się stało że przyszło mi być w grupie inicjatywnej ukraińskiego odcinku Szlaku św. Jakuba, który otrzymał nazwę Caimo Podolico.
Jestem kapucem i mieszkam s historycznym XVIII-wiecznym klasztorze w samym centrum lista Winnicy. Właśnie klasztor jest punktem wyjściowym, zerowym kilometrem, Camino Podolico.
Dołączam informacje o Camino Podolico i niektóry nasze plany i projekty.
Proszę o modlitwę za Ukrainę na szlakach św. Jakuba.
Camino Podolico
Inicjatywa otwarcia ukraińskiego odcinku Szlaku św. Jakuba na Ukrainie zrodziła się ze spotkania prezydenta miasta Winnicy z przedstawicielami Asocjacji władz miejskich zaangażowanych w Szlak św. Jakuba na Litwie. Mer miasta Winnicy bezpośrednio zaangażował się w proces organizacji ukraińskiego odcinku Szlaku, który otrzymał nazwę Camino Podolico. Trasę na pierwszym etapie zaplanowano od Winnicy do Kamieńca Podolskiego (252 km, 12-14 dni pieszo). Trasa przebiega przez następujące miejscowości: Winnica, Gniewań, Braiłów, Żmerynka, Sewerynówka, Bar, Jałtuszki, Wińkowce, Zińków, Dunajowce, Maków, Kamieniec Podolski.
Pierwsi pielgrzymi już eksperymentalnie przewędrowali tym szlakiem. W roku 2022 na maj było zaplanowane oficjalne otwarcie Camino Podolico. Przy klasztorze kapucynów, punktem początkowym Camino Podolico, miał powstać pomnik św. Jakuba. Wojna wniosła i wnosi swe poprawki.
Klasztor kapucynów w Winnicy przygotowywał się na przyjęcie pielgrzymów. Myśli się organizować w XVII-wiecznym historycznym klasztorze Albergo św. Jakuba oraz wielki refektarz dla pielgrzymów w piwnicach klasztornych.
Przed samą wojną zdążyliśmy wykupić kilka mieszkań w naszym klasztorze, ponieważ do tej pory w nim mieszkają ludzie zasiedleni tam przez władzę radziecką. W czasie wojny do Winnicy napływa morze uchodźców, a więc przyśpieszyliśmy remont pomieszczeń przeznaczonych dla Albergo św. Jakuba, co teraz stało się Centrum dla Uchodźców. W tej chwili co noc w klasztorze gościmy do 30 osób. Dalej prowadzimy adaptację pomieszczeń dla potrzeb uchodźców. Niektórzy uchodźcy mężczyźni z Charkowa zostali u nas (bo nie mają gdzie wracać, bo domy zostały zniszczone a za granicę nie mogą wyjechać) włączyli się w remonty.
A więc prosimy o modlitwę na szlakach św. Jakuba o pokój na Ukrainie. W Winnicy jest odnośnie spokojnie, więc przy waszym wsparciu duchowym i materialnym będziemy mogli rozszerzać Centrum dla Uchodźców, który po wojnie stanie się Albergo św. Jakuba, gdzie będziemy mogli was z radością gościć.
Do wiadomości. W klasztorze władza radziecka organizowała dla ludzi 23 mieszkania. Z powodu braku ustawy o restytucji dóbr kościelnych Kapucyni są zmuszeni wykupywać te mieszkania. Obecnie wykupionych jest 16 mieszkań, zostało 7. Przed wojną takie mieszkanie kosztowało nas około 35.000 USD. Wykupione mieszkania od razu adaptujemy do potrzeb klasztornych.
Aktualnie pracujemy nad adaptacją już istniejących pomieszczeń dla Albergo św. Jakuba, następnie zajmiemy się Refektarzem dla pielgrzymów i po wojnie pomnikiem św. Jakuba i rozszerzeniem Albergo.
Wasza pomoc może być przekazana przez bank w Polsce:
(z dopiskiem – Winnica: Camino Podolico)
Kapucyni – Prowincja Krakowska
Kustodia Ukrainy
ul. Korzeniaka 16
30-298 Kraków
NIP: 6762083140
REGON: 040018820
Konto: Bank Pekao SA / I Oddział Kraków
Rynek Główny 31
31-010 Kraków
Swift: PKOPPLPW
IBAN (PLN): PL83124046501111001035449518
IBAN (EUR): PL68124046501978001035455229
IBAN (USD): PL93124046501787001035455405
Zobacz projekt Centrum Camino Podolico w Winnicy (plik 100 MB)
Wizualizacja Centrum Camino Podolico w Winnicy
Wizualizacje planowanego refektarza dla Pielgrzymów