Sporo nowego dzieje się na Drodze św. Jakuba w sercu Zagłębia Miedziowego, na terenie miasta i gminy Polkowice. Lokalny samorząd postanowił zainteresować mieszkańców regionu Drogą Dolnośląską i realizuje w tym celu kilka działań. Jednym z nich jest przygotowanie i instalacja tablic informacyjnych, spośród których dwie stanęly właśnie na terenie miasta. W najbliższych dniach na przy Drodze św. Jakuba między Żukowem a Nową Wsią Lubińską stanie 12 kamiennych słupków pomagających znaleźc pielgrzymom właściwą trasę wędrówki. Planowany jest montaż skrzynek z pieczątkami do Credenciali – pierwsza z nich od dłuższego czasu działa już w polkowickim ratuszu. Inne skrytki na pieczątki, przygotowane przez parafię pw. św. Michała Archanioła w Sobinie, znajdują przy przy tamtejszej plebanii oraz przy parafialnym schronisku w Jędrzychowie. Dla mieszkańców regionu przygotowane są lokalne paszporty oraz publikacje popularyzujące Camino de Santiago. Gmina zamierza kontynuować montaż tablic informacyjnych oraz wiat przystankowych dla pielgrzymów.
Jeden z takich przystanków – niezależnie od działań samorządu – został już przygotowany przez mieszkańców Nowej Wsi Lubińskiej ok. 2,5 km na południe od tej miejscowości. Oprócz drewnianego stołu i ławek społecznie wykonana została tablica informacyjna oraz postawiony kamienny słupek wskazujący drogę do Santiago (do podanych tam odległosci trzeba jednak dodać VAT). Lokalizacja Przystani Santiago Nowa Wieś zadecydowała o tym, że zmodyfikowany zostanie przebieg Drogi Dolnośląskiej. Dotychczasowa trasa przez Parchów i Pogorzeliska z tamtejszym wyjątkowym, szachulcowym kościołem granicznym pw. św. Jacka pozostanie opcją alternatywną sugerowaną dla rowerzystów; natomiast główny przebieg Drogi powróci na krótszą o 4 km pierwotną trasę prowadzącą leśną drogą, wraz z innymi szlakami do Chocianowa.
By dopełnić obrazu obecności Drogi św. Jakuba w rejonie Polkowic trzeba przypomnieć, że na ternie powiatu polkowickiego znajduje się sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie, gdzie w roku 2004 powstał zrealizowany rok później pomysł włączenia Polski do europejskiej sieci Camino de Santiago, zaś proboszczem wspomnianej parafii w Sobinie jest ks. Marek Kurzawa, kapelan Drogi św. Jakuba w diecezji legnickiej, który szykuje się do swojego kolejnego wrześniowego Camino.