W niedzielę 2 sierpnia 2020 r. w miejscowości Valka na granicy estońsko-łotewskiej uroczyście otwarto punkt graniczny na Drodze św. Jakuba. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, centrum informacji turystycznej, przedstawiciele stowarzyszeń związanych z Camino z Litwy, Estonii i Polski, a także przedstawiciele kościoła luterańskiego na Łotwy i w Estonii.
Obecnie na odcinku od Rygi do litewskiego miasta granicznego Žagarė droga jest już oznakowana i funkcjonują schroniska dla pielgrzymów. Szacuje się, że długość Camino na Łotwie może wynieść ponad 300 kilometrów.
Łotewska Droga św. Jakuba powstaje dzięki wolontariuszom, z których wielu przebyło szlaki hiszpańskie. Już oznakowana droga cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza ze strony zagranicznych pielgrzymów.
„Wszyscy jesteśmy zaangażowani w budowę tej drogi, wielu z nas przeszło Camino w Hiszpanii, Portugalii i innych krajach. A po powrocie do domu marzyliśmy, że kiedyś przez Łotwę uda się poprowadzić Drogę św. Jakuba. Okazuje się jednak, że już w 1987 r., kiedy szlak do Santiago został włączony do programu Europejskich Szlaków Kulturowych, w okresie istnienia Związku Radzieckiego, zaznaczono na mapie, że Droga św. Jakuba będzie przebiegać również przez kraje bałtyckie. A teraz ją tworzymy! Teraz będziemy mieli okazję, aby każde państwo bałtyckie pokazało światu swój kraj z innego punktu widzenia, z perspektywy pielgrzyma pokonującego pieszo drogę. I to jest naprawdę fajne!” – powiedziała łotewskiemu radiu Zaiga Ābele, uczestniczka wydarzenia i autorka książki o drodze do Santiago.
Źródło: https://www.lsm.lv/
Więcej informacji dla pielgrzymów, którzy chcieliby w przyszłości przejść Camino na Łotwie: https://caminolatvia.com/