Wielkopolska Droga św. Jakuba

Etap 9. Lubiń – Leszno

Droga z Lubinia prowadzi wśród płaskiego, nizinnego krajobrazu. W niewielkim Krzywiniu (miasto wzmiankowane już w 1237r.) warto zajrzeć do gotyckiego kościoła pw. św. Mikołaja (jest to jeden z najstarszych ośrodków kultu tego świętego w Polsce), który został wzniesiony staraniem benedyktynów z Lubinia. . Wewnątrz zachowało się cenne, późnorenesansowe wyposażenie z 1 poł. XVII w.
W Krzywiniu warto też zrobić zapasy prowiantu na dalszą drogę.

Idąc dalej, za wsią Miąskowo przekraczamy kanał Obra-Samica i dochodzimy do Świerczyny, gdzie możemy podziwiać drewniany kościół pw. św. Łukasza, w którego wystroju krzyżują się różne style, dominującym stylem jest styl późnego baroku. Następnie podążamy drogą pomiędzy dwoma jeziorami i wchodzimy do Osiecznej, gdzie przy szlaku znajduje się parafialny kościół pw. Świętej Trójcy. W okresie reformacji kościół ten był kościołem symultanicznym tzn. służył zarówno katolikom jak i protestantom.

Najcenniejszym obiektem w Osiecznej jest jednak franciszkański kościół klasztorny (położony przy tej samej ulicy) poświęcony św. Walentemu. Wewnątrz, na szczególną uwagę zasługuje obraz Matki Boskiej Bolesnej z Dzieciątkiem, który to obraz zaliczany jest do tzw. “Piet uprzedzających” (rzadko spotykanych), czyli wizerunków Matki Boskiej opłakującej Syna, przewidującej Jego przyszłe cierpienie. Warto także zwrócić uwagę na figurę Chrystusa Ukrzyżowanego umieszczoną w głównym ołtarzu, który został przedstawiony w dość szczególny sposób.

Ważne punkty na trasie:

  • Krzywiń – kościół pw. św. Mikołaja
  • Miąskowo – krzyż przydrożny
  • Świerczyna – kościół pw. św. Łukasza Ewangelisty
  • Osieczna – klasztor franciszkanów pw. św. Walentego; kosciół parafialny pw. Świętej Trójcy; zamek, dawna siedziba rodu Górków (XV w.), obecnie sanatorium; wiatraki-koźlaki; cmentarz ewangelicki
  • Leszno – barokowy ratusz

Opuszczając Osieczną, w miejscu, w którym szlak skręca w lewo w kierunku lasu mijamy trzy wiatraki-koźlaki znajdujące się na wzniesieniu po prawej stronie głównej drogi do Leszna. Dwa z nich, nazywane „Jan” i „Józef” (pochodzące z XVIII i XIX w.) zostały udostępnione do zwiedzania. W czasie Powstania Wielkopolskiego rozegrała się tu zwycięska dla Powstańców bitwa znana pod nazwą “Bitwa pod Wiatrakami”. Po drugiej stronie drogi (vis a vis wiatraków) znajduje się ewangelicki cmentarz z grobowcem, który może zainteresować miłośników królewskiej gry. Został tu pochowany arcymistrz szachowy Tassilo von Heydebrand und der Lasa, który zmarł w Osiecznej w 1899r. nadzorując przebudowę miejscowego zamku. Szlak prowadzi nas dalej lasami w kierunku Leszna, na skraju miasta zmienia się w drogę rowerową prowadzącą w kierunku centrum.

Uwagi dodatkowe

Na wyjściu z Krzywinia szlak prowadzi dość ruchliwą drogą – prosimy o zachowanie ostrożności.

Miejscowości na szlaku

Lubiń – Krzywiń – Miąskowo – Świerczyna – Osieczna – Leszno

Długość etapu / czas na przejście

długość etapu: 28 km., minimalny czas potrzebny na przejście: 7 godzin

Księga Pielgrzymów na Drodze św. Jakuba

Pielgrzymie, jeżeli wędrujesz dziś tym etapem, zapraszamy Ciebie do wpisania się do naszej Księgi Pielgrzymów na Drodze św. Jakuba w Polsce.

Po otrzymaniu e-maila od Ciebie, wyślemy zwrotnie link  do intencji modlitewnej, o której prosimy pamiętać w Twoim pielgrzymowaniu.

Księgę Pielgrzymów prowadzimy w celu:

  • modlitwy, za otrzymane przez nas intencje,
  • zbierania informacji statystycznej o  Drodze św. Jakuba w Polsce,
  • poprawy Twojego bezpieczeństwa. W przypadku, gdy ktoś będzie Ciebie poszukiwał, łatwiej będzie można Ciebie odnaleźć.

Jeśli rejestrujesz pielgrzymowanie większej liczby osób, w wysyłanym e-mailu zmień “1” na właściwą liczbę, zgodne z ilością osób pielgrzymujących.

Wielkopolska Droga św. Jakuba. Etap 9

Mapa i miejsca tego etapu

Legenda do mapy. Znakiem z muszlą oznaczone są “miejsca przyjazne dla Pielgrzyma”.

Wyświetlane obiekty można filtrować według rodzaju obiektu.  Przycisk pobrania / drukowania listy wybranych obiektów znajduje się pod mapą.

Filtruj wg
Rodzaj obiektu
  • cerkiew
  • ciekawe miejsce
  • informacja
  • inna Droga św. Jakuba
  • kościół
  • kościół św. Jakuba
  • muzeum
  • nocleg
  • nocleg albergue
  • zbór
TytułKategoriaAdresOpisRodzaj obiektuNr ewidencyjny

Aby skorzystać z nawigacji, włącz lokalizację w swoim telefonie. Kliknij [  ] w prawym górnym rogu mapy aby uzyskać widok pełnoekranowy.

Do pobrania ślady GPS Wielkopolskiej Drogi św. Jakuba: KMLGPX. Przyślij uwagi do śladu GPS – gps@camino.net.pl.

Zgłoś dodanie / zmianę / usunięcie obiektu na mapie – kliknij.

Weź Słowo na Drogę

Pamiętajcie, że nigdy nie jesteście sami, Chrystus jest z wami podczas waszej wędrówki w każdym dniu waszego życia. Wezwał was i wybrał, byście żyli w wolności dzieci Bożych. Zwracajcie się do niego w modlitwie i miłości. Proście Go, by obdarzył was odwagą i siłą, byście zawsze żyli w tej wolności. Wędrujcie z Nim, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Jan Paweł II

 

Wczoraj samarytańskie miasto. Dziś droga do Gazy. Ile jeszcze będzie musiał nauczyć się Filip? Ile my – przy okazji – z nim?... Czytaj więcej
Źródło: Wiara.pl

 

Wielkopolska Droga św. Jakuba. Etap 9

Organizacje na tym etapie Drogi św. Jakuba

Wielkopolska Droga św. Jakuba. Etap 9

Opiekunowie tego etapu

Opiekun: Maciej Ratajczak Kontakt: +48 693 573 860,  mratajczak11@gmail.com Miejsce zamieszkania: 64-010 Krzywiń, ul. Słoneczna 1 Jako Opiekun, podejmę następujące zadania: 1. Dbanie o oznakowanie szlaku 2. Porządkowanie szlaku 3. Opieka nad pielgrzymami 4. Współpraca z władzami samorządowymi, kościelnymi oraz współpraca z organizacjami regionalnymi 5. Współpraca z opiekunami na innych odcinkach

Więcej informacji

Dowiedz się więcej i dołącz do Opiekunów Drogi św. Jakuba

Wielkopolska Droga św. Jakuba. Etap 9

Koordynator (kierownik) tego etapu

Koordynator na Drodze Wielkopolskiej camino@wir.pl facebook: Magdalena Dokurno Wschowa

Więcej informacji

Wielkopolska Droga św. Jakuba. Etap 9

Galeria zdjęć z tego etapu