Wielkopolska Droga św. Jakuba

Etap 6. Kobylnica – Poznań Głuszyna

Odcinek obejmuje przejście Wielkopolskiej Drogi św. Jakuba przez Poznań i jego wschodnie przedmieścia, Kobylnicę i Gruszczyn. Wymaga on praktycznie całego dnia marszu, w trakcie którego warto poświęcić dodatkowo ok. 3 godzin na zwiedzenie historycznego centrum stolicy Wielkopolski. Sam szlak – ze względów formalnych – omija bowiem Ostrów Tumski i Stare Miasto. Z Kobylnicy, po minięciu Jeziora Swarzędzkiego, szlak prowadzi wygodną drogą pieszo-rowerową przez 8 km do Jeziora Maltańskiego. Tuż za nim znajduje się kolebka miasta – Ostrów Tumski. Stąd można wyruszyć na Stare Miasto, aczkolwiek znakowany szlak prowadzi nas na południe, wschodnim brzegiem Warty wzdłuż ul. Jana Pawła II traktem spacerowym do Ronda Starołęka. Dalej kierujemy się na południowy wschód w stronę wojskowego lotniska Krzesiny i dalej ul. Głuszyny do tamtejszego kościoła św. Jakuba.

Ważne punkty na trasie:

 • Poznań-Malta: kościół św. Jana Jerozolimskiego; Katedra pw. św. Piotra i Pawła; Kościół mariacki na Ostrowie Tumskim – miejsce znalezienia średniowiecznej muszli pielgrzymiej;
 • Poznań – Stare Miasto
 • Poznań-Głuszyna: kościół św. Jakuba

Uwagi dodatkowe

Punkt początkowy i końcowy odcinka stanowią schroniska młodzieżowe: w Kobylnicy i w Głuszynie, które stanowią doskonałą bazę noclegową na szlaku. Odcinek prowadzi głównie chodnikami wzdłuż – nieraz bardzo ruchliwych – ulic oraz ścieżkami pieszo-rowerowymi także o nawierzchni twardej. Jedyny nieasfaltowy odcinek szlaku to ostatnie 3 kilometry przed Głuszyną, o ile zrezygnujemy z wędrówki znakowanym szlakiem. W tym celu należy z ul. Głuszyna skręcić w prawo w ul. Ożarowską ok. 20 metrów na południe i na najbliższym rozwidleniu na skraju lasu skręcić w lewo. Droga skrajem lasu prowadzi równolegle do ul. Głuszyna dochodząc do niej na osiedlu Głuszyna.

Wariant – Poznań Stare Miasto

Idąc przy Rondzie Śródka prosto – przejściem podziemnym pod Rondem  – można przez dzielnicę Śródka dojść na Ostrów Tumski i dalej przez Chwaliszewo ul. Wielką na poznańskie Stare Miasto. Ze Starego Rynku schodzimy przez Plac Kolegiacki, ul. Za Bramką, ul. Dowbora-Muśnickiego , ul. Mostową do Mostu św. Rocha, za którym na ul. Serafitek dochodzimy do znakowanego szlaku. Przejście przez historyczne centrum Poznania – ze względów formalnych – nie jest oznakowane.

Miejscowości na szlaku

Kobylnica  – Gruszczyn – Poznań

Długość etapu / czas na przejście

długość etapu: 23 km., minimalny czas potrzebny na przejście: 5,5 godziny

dodatkowo zwiedzanie Starego Miasta i Ostrowa Tumskiego – ok. 3 godz.

Księga Pielgrzymów na Drodze św. Jakuba

Pielgrzymie, jeżeli wędrujesz dziś tym etapem, zapraszamy Ciebie do wpisania się do naszej Księgi Pielgrzymów na Drodze św. Jakuba w Polsce.

Po otrzymaniu e-maila od Ciebie, wyślemy zwrotnie link  do intencji modlitewnej, o której prosimy pamiętać w Twoim pielgrzymowaniu.

Księgę Pielgrzymów prowadzimy w celu:

 • modlitwy, za otrzymane przez nas intencje,
 • zbierania informacji statystycznej o  Drodze św. Jakuba w Polsce,
 • poprawy Twojego bezpieczeństwa. W przypadku, gdy ktoś będzie Ciebie poszukiwał, łatwiej będzie można Ciebie odnaleźć.

Jeśli rejestrujesz pielgrzymowanie większej liczby osób, w wysyłanym e-mailu zmień “1” na właściwą liczbę, zgodne z ilością osób pielgrzymujących.

Wielkopolska Droga św. Jakuba. Etap 6

Mapa i miejsca tego etapu

Legenda do mapy. Znakiem z muszlą oznaczone są “miejsca przyjazne dla Pielgrzyma”.

Wyświetlane obiekty można filtrować według rodzaju obiektu.  Przycisk pobrania / drukowania listy wybranych obiektów znajduje się pod mapą.

Filtruj wg
Rodzaj obiektu
 • cerkiew
 • ciekawe miejsce
 • informacja
 • inna Droga św. Jakuba
 • kościół
 • kościół św. Jakuba
 • muzeum
 • nocleg
 • nocleg albergue
 • zbór
TytułKategoriaAdresOpisRodzaj obiektuNr ewidencyjny

Aby skorzystać z nawigacji, włącz lokalizację w swoim telefonie. Kliknij [  ] w prawym górnym rogu mapy aby uzyskać widok pełnoekranowy.

Do pobrania ślady GPS Wielkopolskiej Drogi św. Jakuba: KMLGPX. Przyślij uwagi do śladu GPS – gps@camino.net.pl.

Zgłoś dodanie / zmianę / usunięcie obiektu na mapie – kliknij.

Weź Słowo na Drogę

Pamiętajcie, że nigdy nie jesteście sami, Chrystus jest z wami podczas waszej wędrówki w każdym dniu waszego życia. Wezwał was i wybrał, byście żyli w wolności dzieci Bożych. Zwracajcie się do niego w modlitwie i miłości. Proście Go, by obdarzył was odwagą i siłą, byście zawsze żyli w tej wolności. Wędrujcie z Nim, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Jan Paweł II

 

To jak z plecakiem. Lekki tak naprawdę nie przeszkadza.... Czytaj więcej
Źródło: Wiara.pl

 

Wielkopolska Droga św. Jakuba. Etap 6

Organizacje na tym etapie Drogi św. Jakuba

Wielkopolska Droga św. Jakuba. Etap 6

Opiekunowie tego etapu

Opiekun na odcinku: Kobylnica – Poznań Głuszyna Imię i nazwisko: Renata Ferduła Telefon: 661445717 Miejscowość zamieszkania: Poznań Opiekuję się pielgrzymami na moim odcinku Drogi św. Jakuba (chętnie udzielę  informacji i pomogę w awaryjnych sytuacjach). Sprawdzam stan oznakowania na moim odcinku. Dbam o aktualną listę miejsc noclegowych. Promuję w moim regonie tematykę Camino de Santiago i…

Więcej informacji

Dowiedz się więcej i dołącz do Opiekunów Drogi św. Jakuba

Wielkopolska Droga św. Jakuba. Etap 6

Koordynator (kierownik) tego etapu

Koordynator na Drodze Wielkopolskiej camino@wir.pl facebook: Magdalena Dokurno Wschowa

Więcej informacji

Wielkopolska Droga św. Jakuba. Etap 6

Galeria zdjęć z tego etapu