Wielkopolska Droga św. Jakuba

Etap 11. Wschowa – Głogów

Ze wschowskiego historycznego centrum szlak wyprowadza przez furtę w murach obronnych. Następnie prowadzi ulicami Lipową i Matejki oraz przez park nad stawami do Przyczyny Górnej. W granicach wsi skręca w lewo w drogę polną do Konradowa na obszar należący dawniej do głogowskiego klasztoru klarysek. Można natrafić tu na liczne kapliczki i figury świętych umiejscowione wzdłuż szlaku oraz dwa średniowieczne krzyże pokutne. W Konradowie przy kościele św. Jakuba znajduje się zadaszona wiata dla pielgrzymów. Dalej drogą polną do Zamysłowa, a potem wśród alei drzew i przez kompleks leśny do Wilkowa. W Kluczach skręcamy w lewo w kierunku wałów przeciwpowodziowych i dalej wzdłuż Odry szlak prowadzi do Głogowa.

Ważne punkty na trasie:

 • Przyczyna Górna – kościół p.w. św. Jerzego – XIV w., malowidła ścienne z XV w. Konieczne wcześniejsze uzgodnienie zwiedzania z proboszczem parafii p.w. św. Jadwigi Królowej we Wschowie.
 • Zamysłów – kościół p.w. św. Marii Magdaleny z 1752 r.
 • Wilków – kościół p.w. św. Jana Nepomucena
 • Głogów – kolegiata przebudowana w XV/XVI w.; Głogów – odbudowane stare miasto

Uwagi dodatkowe

Pielgrzymi rowerowi powinni się przygotować na trudniejszy, choć bardzo malowniczy odcinek polny między Konradowem a Zamysłowem; łatwiejszą trasą alternatywną jest droga przez Kandlewo. Trudny będzie też szlak od Zamysłowa do Wilkowa przez kamienisty odcinek śródpolny oraz piaszczysty odcinek leśny. Alternatywna trasa prowadzi przez Golę. Również odcinek z Kluczy do Głogowa prowadzący wzdłuż wałów można ominąć kierując się drogą na Serby.

Z Głogowa można kontynuować wędrówkę do Zgorzelca Dolnośląską Drogą św. Jakuba, która znakowana jest tym samym wzorem muszli, co Droga Wielkopolska.

Miejscowości na szlaku

Wschowa – Przyczyna Górna – Konradowo – Zamysłów – Wilków – Klucze – Głogów

Długość etapu / czas na przejście

długość etapu: 29 km (z odcinkiem alternatywnym przez Przyczynę Górną – 32 km)., minimalny czas potrzebny na przejście: 8 godzin

Księga Pielgrzymów na Drodze św. Jakuba

Pielgrzymie, jeżeli wędrujesz dziś tym etapem, zapraszamy Ciebie do wpisania się do naszej Księgi Pielgrzymów na Drodze św. Jakuba w Polsce.

Po otrzymaniu e-maila od Ciebie, wyślemy zwrotnie link  do intencji modlitewnej, o której prosimy pamiętać w Twoim pielgrzymowaniu.

Księgę Pielgrzymów prowadzimy w celu:

 • modlitwy, za otrzymane przez nas intencje,
 • zbierania informacji statystycznej o  Drodze św. Jakuba w Polsce,
 • poprawy Twojego bezpieczeństwa. W przypadku, gdy ktoś będzie Ciebie poszukiwał, łatwiej będzie można Ciebie odnaleźć.

Jeśli rejestrujesz pielgrzymowanie większej liczby osób, w wysyłanym e-mailu zmień “1” na właściwą liczbę, zgodne z ilością osób pielgrzymujących.

Wielkopolska Droga św. Jakuba. Etap 11

Mapa i miejsca tego etapu

Legenda do mapy. Znakiem z muszlą oznaczone są “miejsca przyjazne dla Pielgrzyma”.

Wyświetlane obiekty można filtrować według rodzaju obiektu.  Przycisk pobrania / drukowania listy wybranych obiektów znajduje się pod mapą.

Filtruj wg
Rodzaj obiektu
 • cerkiew
 • ciekawe miejsce
 • informacja
 • inna Droga św. Jakuba
 • kościół
 • kościół św. Jakuba
 • muzeum
 • nocleg
 • nocleg albergue
 • zbór
TytułKategoriaAdresOpisRodzaj obiektuNr ewidencyjny

Aby skorzystać z nawigacji, włącz lokalizację w swoim telefonie. Kliknij [  ] w prawym górnym rogu mapy aby uzyskać widok pełnoekranowy.

Do pobrania ślady GPS Wielkopolskiej Drogi św. Jakuba: KMLGPX. Przyślij uwagi do śladu GPS – gps@camino.net.pl.

Zgłoś dodanie / zmianę / usunięcie obiektu na mapie – kliknij.

Weź Słowo na Drogę

Pamiętajcie, że nigdy nie jesteście sami, Chrystus jest z wami podczas waszej wędrówki w każdym dniu waszego życia. Wezwał was i wybrał, byście żyli w wolności dzieci Bożych. Zwracajcie się do niego w modlitwie i miłości. Proście Go, by obdarzył was odwagą i siłą, byście zawsze żyli w tej wolności. Wędrujcie z Nim, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Jan Paweł II

 

Bóg nie powołał nas do życia po to, byśmy po kilkunastu/kilkudziesięciu latach zamienili się w proch.... Czytaj więcej
Źródło: Wiara.pl

 

Wielkopolska Droga św. Jakuba. Etap 11

Organizacje na tym etapie Drogi św. Jakuba

Wielkopolska Droga św. Jakuba. Etap 11

Opiekunowie tego etapu

Magdalena i Jarosław Dokurno Kontakt mailowy: camino@wir.pl facebook: Magdalena Dokurno ;  Jarosław Dokurno Opiekujemy się pielgrzymami na odcinku Niechłód – Głogów, pomagamy w awaryjnych sytuacjach. Sprawdzamy stan oznakowania, uzupełniamy w razie potrzeby. Dbamy o aktualną listę miejsc noclegowych i wyszukujemy nowe miejsca przyjazne dla pielgrzymów. Promujemy w swoim regonie tematykę Camino de Santiago i swój…

Więcej informacji

Dowiedz się więcej i dołącz do Opiekunów Drogi św. Jakuba

Wielkopolska Droga św. Jakuba. Etap 11

Koordynator (kierownik) tego etapu

Koordynator na Drodze Wielkopolskiej camino@wir.pl facebook: Magdalena Dokurno Wschowa

Więcej informacji

Wielkopolska Droga św. Jakuba. Etap 11

Galeria zdjęć z tego etapu