Wielkopolska Droga św. Jakuba

Etap 10. Leszno – Wschowa
malopolska

Odcinek prowadzi przez historyczny obszar pogranicza wielkopolsko-śląskiego, dawny trakt handlowy łączący Królestwo Polskie z Saksonią. Współistniało tu wiele religii, kultur i narodów. Szlak wyprowadza z Leszna ulicą Święciechowską od torów kolejowych w kierunku Święciechowy wzdłuż ścieżki rowerowej. Za Święciechową przeważają ścieżki polne i leśne, aleje dębowe i jesionowe. U celu jawi się Wschowa – niegdyś miasto królewskie z wielokulturową historią i zabytkami świadczącymi o bogactwie minionych wieków.

Ważne punkty na trasie:

  • Święciechowa – kościół p.w. św. Jakuba z XVw.; wiatrak koźlak z 1878
  • Trzebiny – pałac z XVII w. wraz z parkiem krajobrazowym
  • Niechłód – drewniany kościół z XVIII w. p.w. Wszystkich Świętych
  • Osowa Sień – kościół p.w. św. Fabiana i św. Sebastiana – XIV/XV w.; trzy zespoły dworskie, pałac z 1878 r. w stylu eklektycznym
  • Wschowa – Lapidarium Rzeźby Nagrobnej: najstarszy cmentarz luterański w Polsce z 1609 r. – płyty nagrobne z XVII i XVIII w.; kościół franciszkański p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP (1644 r.); kościół p.w. św. Stanisława Biskupa Męczennika i Wniebowzięcia NMP: dawniej istniało tutaj Bractwo św. Jakuba; dawny kościół luterański Żłóbka Chrystusa z 1604 r.

Uwagi dodatkowe:

Pielgrzymi rowerowi powinni się przygotować na dwa piaszczyste odcinki: ze Święciechowy do Trzebin i od Trzebin do Niechłodu. Można wybrać alternatywny odcinek przez Piotrowice, ale wówczas ominiemy wart obejrzenia pałac w Trzebinach. Można do niego zboczyć w Piotrowicach.

Miejscowości na szlaku: Leszno – Święciechowa – Trzebiny – Niechłód – Wincentowo – Osowa Sień – Wschowa

Długość tego etapu: 24 km. Czas przejścia około 6 godzin

Wielkopolska Droga św. Jakuba. Etap 10

Mapa i miejsca tego etapu

kościół
św. Jakuba

kościół
– inny Patron

nocleg – standard
albergue

nocleg – inny

miejsce
Camino

inne
ciekawe miejsce

Typ obiektu
Tytuł Kategoria Adres Opis Link Typ obiektu

Aby skorzystać z nawigacji, włącz lokalizację w swoim telefonie. Kliknij [  ] w prawym górnym rogu mapy aby uzyskać widok pełnoekranowy.

Pobierz ślad GPS

Wielkopolska Droga św. Jakuba. Etap 10

Szczegółowy przebieg etapu (mapy statyczne)

Droga św. Jakuba

Słowo na Drogę
Mt 14,22-33Gdy tłum został nasycony, zaraz Jezus przynaglił uczniów, żeby wsiedli do łodzi i wyprzedzili Go na drugi brzeg, zanim odprawi tłumy. Gdy to uczynił, wyszedł sam jeden na górę, aby się modlić. Wieczór zapadł, a On sam tam przebywał. Łódź zaś była już o wiele stadiów oddalona od brzegu, miotana falami, bo wiatr był przeciwny. Lecz o czwartej straży nocnej przyszedł do nich, krocząc po jeziorze. Uczniowie, zobaczywszy Go kroczącego po jeziorze, zlękli się, myśląc, że to zjawa, i ze strachu krzyknęli. Jezus zaraz przemówił do nich: «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!» Na to odezwał się Piotr: «Panie, jeśli to Ty jesteś, każ mi przyjść do siebie po wodzie!» A On rzekł: «Przyjdź!» Piotr wyszedł z łodzi i krocząc po wodzie, podszedł do Jezusa. Lecz na widok silnego wiatru uląkł się i gdy zaczął tonąć, krzyknął: «Panie, ratuj mnie!» Jezus natychmiast wyciągnął rękę i chwycił go, mówiąc: «Czemu zwątpiłeś, człowiecze małej wiary?» Gdy wsiedli do łodzi, wiatr się uciszył. Ci zaś, którzy byli w łodzi, upadli przed Nim, mówiąc: «Prawdziwie jesteś Synem Bożym».... Czytaj więcej
Źródło: dobreslowo.mobi

Wielkopolska Droga św. Jakuba. Etap 10

Organizacje na tym etapie Drogi św. Jakuba

Wielkopolska Droga św. Jakuba. Etap 10

Opiekunowie tego etapu

Poszukiwany Opiekun: Droga Wielkopolska. Etap 10. Leszno – Wschowa

Więcej informacji

Opiekuje się Drogą Wielkopolską, etap Niechłód – Głogów camino@wir.pl ul. Działkowa 5, 67-400 Wschowa

Więcej informacji

Dowiedz się więcej i dołącz do Opiekunów Drogi św. Jakuba

Wielkopolska Droga św. Jakuba. Etap 10

Zgłoś propozycje i uwagi do koordynatora tego etapu

Wielkopolska Droga św. Jakuba. Etap 10

Galeria zdjęć z tego etapu