Wielkopolska Droga św. Jakuba

Etap 10. Leszno – Wschowa

Odcinek prowadzi przez historyczny obszar pogranicza wielkopolsko-śląskiego, dawny trakt handlowy łączący Królestwo Polskie z Saksonią. Współistniało tu wiele religii, kultur i narodów. Szlak wyprowadza z Leszna ulicą Święciechowską od torów kolejowych w kierunku Święciechowy wzdłuż ścieżki rowerowej. Za Święciechową przeważają ścieżki polne i leśne, aleje dębowe i jesionowe. U celu jawi się Wschowa – niegdyś miasto królewskie z wielokulturową historią i zabytkami świadczącymi o bogactwie minionych wieków.

Ważne punkty na trasie:

 • Święciechowa – kościół p.w. św. Jakuba z XVw.; wiatrak koźlak z 1878
 • Trzebiny – pałac z XVII w. wraz z parkiem krajobrazowym
 • Niechłód – drewniany kościół z XVIII w. p.w. Wszystkich Świętych
 • Osowa Sień – kościół p.w. św. Fabiana i św. Sebastiana – XIV/XV w.; trzy zespoły dworskie, pałac z 1878 r. w stylu eklektycznym
 • Wschowa – Lapidarium Rzeźby Nagrobnej: najstarszy cmentarz luterański w Polsce z 1609 r. – płyty nagrobne z XVII i XVIII w.; kościół franciszkański p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP (1644 r.); kościół p.w. św. Stanisława Biskupa Męczennika i Wniebowzięcia NMP: dawniej istniało tutaj Bractwo św. Jakuba; dawny kościół luterański Żłóbka Chrystusa z 1604 r.

Uwagi dodatkowe

Pielgrzymi rowerowi powinni się przygotować na dwa piaszczyste odcinki: ze Święciechowy do Trzebin i od Trzebin do Niechłodu. Można wybrać alternatywny odcinek przez Piotrowice, ale wówczas ominiemy wart obejrzenia pałac w Trzebinach. Można do niego zboczyć w Piotrowicach.

Miejscowości na szlaku

Leszno – Święciechowa – Trzebiny – Niechłód – Wincentowo – Osowa Sień – Wschowa

Długość etapu / czas na przejście

długość etapu: 24 km., minimalny czas potrzebny na przejście: 6 godzin

Księga Pielgrzymów na Drodze św. Jakuba

Pielgrzymie, jeżeli wędrujesz dziś tym etapem, zapraszamy Ciebie do wpisania się do naszej Księgi Pielgrzymów na Drodze św. Jakuba w Polsce.

Po otrzymaniu e-maila od Ciebie, wyślemy zwrotnie link  do intencji modlitewnej, o której prosimy pamiętać w Twoim pielgrzymowaniu.

Księgę Pielgrzymów prowadzimy w celu:

 • modlitwy, za otrzymane przez nas intencje,
 • zbierania informacji statystycznej o  Drodze św. Jakuba w Polsce,
 • poprawy Twojego bezpieczeństwa. W przypadku, gdy ktoś będzie Ciebie poszukiwał, łatwiej będzie można Ciebie odnaleźć.

Jeśli rejestrujesz pielgrzymowanie większej liczby osób, w wysyłanym e-mailu zmień “1” na właściwą liczbę, zgodne z ilością osób pielgrzymujących.

Wielkopolska Droga św. Jakuba. Etap 10

Mapa i miejsca tego etapu

Legenda do mapy. Znakiem z muszlą oznaczone są “miejsca przyjazne dla Pielgrzyma”.

Wyświetlane obiekty można filtrować według rodzaju obiektu.  Przycisk pobrania / drukowania listy wybranych obiektów znajduje się pod mapą.

Filtruj wg
Rodzaj obiektu
 • cerkiew
 • ciekawe miejsce
 • informacja
 • inna Droga św. Jakuba
 • kościół
 • kościół św. Jakuba
 • muzeum
 • nocleg
 • nocleg albergue
 • zbór
TytułKategoriaAdresOpisRodzaj obiektuNr ewidencyjny

Aby skorzystać z nawigacji, włącz lokalizację w swoim telefonie. Kliknij [  ] w prawym górnym rogu mapy aby uzyskać widok pełnoekranowy.

Do pobrania ślady GPS Wielkopolskiej Drogi św. Jakuba: KMLGPX. Przyślij uwagi do śladu GPS – gps@camino.net.pl.

Zgłoś dodanie / zmianę / usunięcie obiektu na mapie – kliknij.

Weź Słowo na Drogę

Pamiętajcie, że nigdy nie jesteście sami, Chrystus jest z wami podczas waszej wędrówki w każdym dniu waszego życia. Wezwał was i wybrał, byście żyli w wolności dzieci Bożych. Zwracajcie się do niego w modlitwie i miłości. Proście Go, by obdarzył was odwagą i siłą, byście zawsze żyli w tej wolności. Wędrujcie z Nim, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Jan Paweł II

 

Bo taka prawda, że wybrałem Boga tylko dlatego, że On najpierw wybrał mnie.... Czytaj więcej
Źródło: Wiara.pl

 

Wielkopolska Droga św. Jakuba. Etap 10

Organizacje na tym etapie Drogi św. Jakuba

Wielkopolska Droga św. Jakuba. Etap 10

Opiekunowie tego etapu

Magdalena i Jarosław Dokurno Kontakt mailowy: camino@wir.pl facebook: Magdalena Dokurno ;  Jarosław Dokurno Opiekujemy się pielgrzymami na odcinku Niechłód – Głogów, pomagamy w awaryjnych sytuacjach. Sprawdzamy stan oznakowania, uzupełniamy w razie potrzeby. Dbamy o aktualną listę miejsc noclegowych i wyszukujemy nowe miejsca przyjazne dla pielgrzymów. Promujemy w swoim regonie tematykę Camino de Santiago i swój…

Więcej informacji

Leszno – Niechłód Dorota i Marek Wróbel, miejscowość zamieszkania: Trzebiny nasze.trzebiny@gmail.com tel. 601 170 496 Jako Opiekun, podejmuję się następujących działań wymienionych w Kodeksie Opiekuna Drogi św. Jakuba: 1. Oznakowanie /dbałość o ciągłość/ 2. opieka nad pielgrzymami /czas na rozmowę, informowanie o regionie/ 3. noclegi /w pałacu NID i ew. domu prywatnym po zgłoszeniu/ 4.…

Więcej informacji

Dowiedz się więcej i dołącz do Opiekunów Drogi św. Jakuba

Wielkopolska Droga św. Jakuba. Etap 10

Koordynator (kierownik) tego etapu

Koordynator na Drodze Wielkopolskiej camino@wir.pl facebook: Magdalena Dokurno Wschowa

Więcej informacji

Wielkopolska Droga św. Jakuba. Etap 10

Galeria zdjęć z tego etapu