Warszawska Droga św. Jakuba

Etap 4. Miedniewice – Skierniewice

Z sanktuarium w Miedniewicach droga przechodzi nad autostradą A2 i dalej przez wioskę Nowa Wieś (obok stadniny koni). Kieruje się na południowy zachód i wchodzi na teren Puszczy Bolimowskiej. Szlak prowadzi przez lasy mieszane, piaszczystymi lub bagnistymi drogami leśnymi i wraz ze ścieżką dydaktyczną dochodzi do pomnika żołnierzy niemieckich poległych w I i II wojnie światowej.

Na tym terenie w 1915 r. Niemcy chlorem zatruli kilkanaście tysięcy Rosjan, ale i swoich żołnierzy. Następnie Droga św. Jakuba dociera do wsi Joachimów-Mogiły, terenu walk czasie powstania styczniowego, a potem skręca na południe i przechodzi przez najpiękniejszy fragment drogi – meandry rzeki Rawki. Następnie mija puszczańską osadę Budy Grabskie. Asfaltową drogą dochodzi do drogi nr 705, po czym kieruje się na zachód chodnikiem wzdłuż tej drogi albo ciesząc nas starym Traktem Łowickim przez lasy dociera do Skierniewic.

Ważne punkty na trasie:

 • Joachimów-Mogiły – mauzoleum żołnierzy niemieckich i krzyż powstańczy z 1863
 • Meandry Rawki
 • Skierniewice – kościół p.w. św. Jakuba

Informacje o tym etapie, znajdują się także na stronie: santiago.org.pl.

Uwagi dodatkowe

Pielgrzymi na rowerach mogą jechać znakowaną drogą ciesząc się z pokonywania leśnych ścieżek lub nieco krótszą drogą przez Kamionkę, Popielarnię i Bartniki do Skierniewic. W żywność należy zaopatrzyć się w sklepie w Miedniewicach. W Budach Grabskich jest restauracja jednak czynna tylko w okresie letnim.

Miejscowości na szlaku

Miedniewice – Nowa Wieś – Joachimów-Mogiły – Budy Grabskie – Skierniewice

Długość etapu / czas na przejście

długość etapu: 30 km., minimalny czas potrzebny na przejście: 8 godzin

Księga Pielgrzymów na Drodze św. Jakuba

Pielgrzymie, jeżeli wędrujesz dziś tym etapem, zapraszamy Ciebie do wpisania się do naszej Księgi Pielgrzymów na Drodze św. Jakuba w Polsce.

Po otrzymaniu e-maila od Ciebie, wyślemy zwrotnie link  do intencji modlitewnej, o której prosimy pamiętać w Twoim pielgrzymowaniu.

Księgę Pielgrzymów prowadzimy w celu:

 • modlitwy, za otrzymane przez nas intencje,
 • zbierania informacji statystycznej o  Drodze św. Jakuba w Polsce,
 • poprawy Twojego bezpieczeństwa. W przypadku, gdy ktoś będzie Ciebie poszukiwał, łatwiej będzie można Ciebie odnaleźć.

Jeśli rejestrujesz pielgrzymowanie większej liczby osób, w wysyłanym e-mailu zmień “1” na właściwą liczbę, zgodne z ilością osób pielgrzymujących.

Warszawska Droga św. Jakuba. Etap 4

Mapa i miejsca tego etapu

Legenda do mapy. Znakiem z muszlą oznaczone są “miejsca przyjazne dla Pielgrzyma”.

Wyświetlane obiekty można filtrować według rodzaju obiektu.  Przycisk pobrania / drukowania listy wybranych obiektów znajduje się pod mapą.

Filtruj wg
Rodzaj obiektu
 • bractwo / organizacja
 • cerkiew
 • ciekawe miejsce
 • informacja
 • inna Droga św. Jakuba
 • kościół
 • kościół św. Jakuba
 • muzeum
 • nocleg
 • nocleg alberque
TytułKategoriaAdresOpisRodzaj obiektuNr ewidencyjny

Aby skorzystać z nawigacji, włącz lokalizację w swoim telefonie. Kliknij [  ] w prawym górnym rogu mapy aby uzyskać widok pełnoekranowy.

Do pobrania ślady GPS Warszawskiej Drogi św. Jakuba: KML, GPX. Przyślij uwagi do śladu GPS – gps@camino.net.pl.

Zgłoś dodanie / zmianę / usunięcie obiektu na mapie – kliknij.

Weź Słowo na Drogę

Pamiętajcie, że nigdy nie jesteście sami, Chrystus jest z wami podczas waszej wędrówki w każdym dniu waszego życia. Wezwał was i wybrał, byście żyli w wolności dzieci Bożych. Zwracajcie się do niego w modlitwie i miłości. Proście Go, by obdarzył was odwagą i siłą, byście zawsze żyli w tej wolności. Wędrujcie z Nim, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Jan Paweł II

 

Spotkanie Eliasza z Bogiem uczy, że Bóg objawia się często w ciszy, a nie w spektakularnych wydarzeniach.... Czytaj więcej
Źródło: Wiara.pl

 

Warszawska Droga św. Jakuba. Etap 4

Organizacje na tym etapie Drogi św. Jakuba

Warszawska Droga św. Jakuba. Etap 4

Opiekunowie tego etapu

Opiekun odcinka Miedniewice – Skierniewice: Joanna Wysopolska Kontakt: joanna.wysopolska@wp.eu Uzupełnianie oznakowania szlaku, Zbieranie informacji o noclegach, sklepach i miejscach odpoczynku na trasie, Udzielanie w miarę możliwości informacji pielgrzymom wybierającym się na szlak. Opiekun regionalny: Konfraternia Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie Kontakt: konfraterniaswjakuba@gmail.com  

Więcej informacji

Dowiedz się więcej i dołącz do Opiekunów Drogi św. Jakuba

Warszawska Droga św. Jakuba. Etap 4

Koordynator (kierownik) tego etapu

Konfraternia Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Warszawie Email: konfraterniaswjakuba@gmail.com Strona www: santiago.org.pl/ Senior: sokolowski.marek@gmail.com Tel.: 508 321108, 510-175-33

Więcej informacji

Warszawska Droga św. Jakuba. Etap 4

Galeria zdjęć z tego etapu