Droga biegnie na południe doliną Pilicy, zostawiając rzekę po prawej stronie. Po 3 km staje się drogą leśną idąc wraz z niebieskim szlakiem pieszym. W kompleksie leśnym mija stanicę harcerską „Biały Brzeg”. Dalej wchodzi na czarny szlak pieszy i prowadzi obok zabytkowego dworu w Rączkach. Przecina drogę nr 742 i wspina się na wzniesienie Bukowa Góra z rezerwatem lasu bukowego. Na skraju lasu rozpośceira się piękny widok na wzgórza otaczające dolinę Pilicy z dominującą Górą Chełmno. W Dobromierzu prowadzi aleją starych lip oraz obok ruin kościoła kalwińskiego. W Stanowiskach doprowadza do tamtejszego kościóła pw. św. Jakuba. Następnie prowadzi w kierunku zachodnim wśród pól i lasów; po ok. 5 km wchodzi na niebieski szlak pieszy i mostem przekracza Pilicę. We wsi Krzętów przechodzi obok kościoła i pomnika partyzantów AK, zaś 3 km dalej wchodzi do Wielgomłynów z klasztorem dominikanów. Uwagę zwraca rosnący przy nim 500-letni dąb – pomnik przyrody.
Ważne punkty na trasie:
Stanica harcerska „Biały Brzeg”Rączki – Pałac i park
Bukowa Góra – Rezerwat przyrody
Dobromierz – Ruiny kościoła kalwińskiego z XVII w.
Stanowiska – Kościół św. Jakuba z XV-XVIII w.
Krzętów – Kościół pw. św. Wojciecha; pomnik partyzantów AK
Wielgomłyny – Klasztor paulinów z XV-XVI w.; dąb-pomnik przyrody
Informacje o tym etapie, znajdują się także na stronie: santiago.org.pl.
Uwagi dodatkowe
Pielgrzymi na rowerach muszą się liczyć z trudnościami na kilku piaszczystych lub błotnistych odcinkach.
Miejscowości na szlaku
Przedbórz – Chałupy – Stanica „Biały Brzeg” – Rączki – Bukowa Góra – Dobromierz – Mrowina – Łapczyna Wola – Stanowiska – Bobrowska Wola – Krzętów – Kolonia-Krzętów – Wielgomłyny
Długość etapu / czas na przejście
długość etapu: 32 km., minimalny czas potrzebny na przejście: 8 godzin
Księga Pielgrzymów na Drodze św. Jakuba
Pielgrzymie, jeżeli wędrujesz tą Drogą św. Jakuba, to zapraszamy Ciebie do wpisania się do naszej Księgi Pielgrzymów. Po dokonani zapisu, otrzymasz link do intencji modlitewnej, o której prosimy abyś pamiętał w Twoim pielgrzymowaniu.
Przy dokonywaniu wpisu wybierz z listy właściwy etap! Jeśli rejestrujesz pielgrzymowanie większej liczby osób, zmień “1” w formularzu, na odpowiednią liczbę.
Księgę Pielgrzymów prowadzimy w celu:
modlitwy w otrzymanych intencjach,
zbierania informacji statystycznej o Drodze św. Jakuba w Polsce,
poprawy Twojego bezpieczeństwa. W przypadku, gdy ktoś będzie Ciebie poszukiwał, łatwiej będzie można Ciebie odnaleźć.
Pamiętajcie, że nigdy nie jesteście sami, Chrystus jest z wami podczas waszej wędrówki w każdym dniu waszego życia. Wezwał was i wybrał, byście żyli w wolności dzieci Bożych. Zwracajcie się do niego w modlitwie i miłości. Proście Go, by obdarzył was odwagą i siłą, byście zawsze żyli w tej wolności. Wędrujcie z Nim, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Jan Paweł II
Poszukiwany opiekun odcinka: Przedbórz – Wielgomłyny Opiekun regionalny: Konfraternia Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie Kontakt: konfraterniaswjakuba@gmail.com
Konfraternia Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Warszawie Email: konfraterniaswjakuba@gmail.com Strona www: santiago.org.pl/ Senior: sokolowski.marek@gmail.com Tel.: 508 321108, 510-175-33
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie, oraz akceptujesz politykę prywatności.