Droga Lubuska stanowi część wspólnego polsko–niemieckiego projektu noszącego nazwę: „Drogi św. Jakuba na wschód i zachód od Odry – Jakobsweg östlich und westlich der Oder“. W latach 2005-07 został on przygotowany i opracowany przez polskich i niemieckich studentów pod kierunkiem naukowym prof. dr Ulricha Knefelkampa z Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.
Jej przebieg na Ziemi Lubuskiej i w zachodniej Wielkopolsce w większości wyznacza Europejski Długodystansowy Szlak Pieszy E-11. Jest on naturalnym przedłużeniem Drogi Polskiej (Camino Polaco) z Olsztyna przez Toruń do Gniezna i najkrótszym szlakiem pątniczym prowadzącym z Wielkopolski w kierunku zachodnim.
Rozpoczyna się w Murowanej Goślinie i wiedzie do Frankfurtu nad Odrą, liczy ok. 250 km i składa się 12 etapów. Szlak prowadzi przez rolnicze krajobrazy Wielkopolski, aby od okolic Wronek i Sierakowa skrajem Puszczy Noteckiej wnikać coraz głębiej w rozległe lasy Ziemi Lubuskiej, z rzadka tylko ukazując szersze widoki pól i jezior.
Te piękne okolice mają także niezwykle ciekawą historię, o której świadczą nie tylko dokumenty, ale też wspaniałe zabytki kultury materialnej i duchowej.
Strona Lubuskiej Drogi św. Jakuba (KSM Zielona Góra): lubuskadsj.pl.