Zapraszamy na adwentowe spotkanie Pracowni Szlaku św. Jakuba działającej przy Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu, które odbędzie się w środę 18 grudnia o godz. 19:00 przy ul. Gagarina 37.
Tym razem wystąpi dwóch prelegentów ze Szczecina, ks. Paweł Ostrowski oraz ks. dr. Dariusz Doburzyński.
🔸Ks. Paweł Ostrowski to kapłan Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, absolwent Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wieloletni pielgrzym Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, w latach 2005-2014 jej dyrektor, Prezes Fundacji SZCZECIŃSKA od 2007 r., proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Reptowie.
Swoje wystąpienie zatytułował: Moje “małe” CAMINO, a tak pragnie streścić główne pytania i zagadnienia, które podejmie podczas spotkania:
Doświadczenie drogi, którą przebywają pielgrzymi wędrujący do Santiago de Compostela i przeżycie swojej osobistej wędrówki w tym kontekście na szlakach w Polsce, a konkretnie na Pomorzu Zachodnim, Meklemburgii i Brandenburgii to przedmiot refleksji organizatora i uczestnika. Czy można zainspirować innych ideą pielgrzymowania do Świętego Jakuba, skoro Santiago jest tak daleko? Czy można na krótkim etapie, rzeczywiście „na progu” swojego domu, przeżyć to wszystko, co przeżywa się na drogach w dalekiej Hiszpanii? Jak rozpoznać czy to tylko moda, czy może coś więcej?
Z takimi nurtującymi myślami musiałem zmierzyć się przy organizacji Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba. Wyjazdy studyjne do Hiszpanii oraz praca nad projektem, wymiana doświadczeń partnerów począwszy od Litwy, aż po Niemcy, ale jeszcze wcześniej bardzo owocna współpraca z Europejskim Uniwersytetem Viadria we Frankfurcie nad Odrą, okazała się nieocenioną skarbnicą wiedzy w temacie Camino. Choć specyfika pielgrzymowania na naszych zachodnich ziemiach i po stronie niemieckiej odbiega od standardów, które znamy z drogi francuskiej, portugalskiej i innych, to duch świętego Jakuba także tutaj obecny.
W tym wystąpieniu pragnę podzielić się swoimi osobistymi doświadczeniami z pielgrzymowania jak i pracy nad projektem „Camino”. Zderzenie z machiną administracyjną, pracą urzędników, a pasją pielgrzyma. Odkrycie innej rzeczywistości niż tylko osiągnięcie „kamieni milowych” projektu to tematy, które pragnę przedstawić
🔸Ks. dr Dariusz Doburzyński, który jest dobrze w Toruniu znany, bo właśnie na tym wydziale obronił kilka lat swój doktorat nt. camino de Santiago. To również kapłan archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, wielokrotny caminowicz, uczestnik prac Pracowni Szlaku św. Jakuba UMK. Inicjator i redaktor serwisu WikiCamino, regularny uczestnik jakubowych konferencji naukowych oraz Parlamentu Jakubowego.
Tym razem przedstawi nam temat, który sformułował następująco: Wirtualny a praktyczny przewodnik caminowy – nowa propozycja serwisu WikiCamino.
WikiCamino to inicjatywa internetowa, która skupia się na promowaniu i dokumentowaniu tras pielgrzymkowych oraz szlaków związanych z Camino de Santiago, czyli Drogi św. Jakuba. To miejsce, gdzie pielgrzymi i miłośnicy turystyki pieszej mogą znaleźć informacje na temat różnych tras, ludzi związanych z Camino oraz odkryć większą społeczność caminowiczów.
Zachęcamy do odwiedzenia i posłuchania 🙂
źródło: https://caminopolaco.pl/spotkanie-pracowni-szlaku-sw-jakuba-18-12-2024-r/