W poniedziałek, 18 listopada 2024, zaplanowane jest kolejne przejście Raciborskiej Drogi św. Jakuba, tym razem na odcinku z Raciborza do Kietrza (ok. 19 km), na które zaprasza Wrocławski Klub Przyjaciół Camino oraz ks. Tomasz Gospodaryk, kapelan Drogi św. Jakuba w archidiecezji wrocławskiej.
📅 Data: 18.11.2024 (poniedziałek)
👣 Trasa: RACIBÓRZ – KIETRZ (ok. 19 km)
🔸 wyjazd z Wrocławia o godz. 6:10 IC do Raciborza (przyjazd o godz. 8:02)
🔸 przejście szlakiem -> Racibórz – Pietrowice Wlk – Gródczanki – Kietrz
🔸powrót autobusem z Kietrza (godz. 14:25) do Raciborza (przyjazd o godz. 15:12)
🔸wyjazd z Raciborza (15:54) do Opola (przyjazd o godz. 17:15) – Opole (wyjazd 17:24) do Wrocławia (przyjazd 18:32)
Wzdłuż Odry, pól i lasów
Droga Raciborska prowadzi przez Ujazd, Bierawę, Przewóz, Łubowice, Racibórz, Pietrowice Wielkie i Nasiedle, gdzie znajduje się drugi na szlaku kościół pw. św. Jakuba. Stąd z kolei powadzi w kierunku Czech, do Opavy, gdzie łączy się z Śląsko-Morawską Drogą św. Jakuba. Liczy 115 km. W drodze towarzyszy nam rzeka Odra, lasy i charakterystyczne dla regionu pola rzepakowe. Ich piękno widoczne jest szczególnie wiosną, kiedy żółte krajobrazy zalewają prawie całą okolicę. Na szlaku spotykamy ważne dla tego regionu miejsca, ciekawe pod względem historycznym i kulturowym.
Pielgrzym napotyka kilka dobrze zachowanych zamków a także ruiny posiadłości z dawnych wieków. Ponadto przechodzi obok trzech drewnianych zabytkowych kościołów. Centralnym punktem dla drogi raciborskiej jest kościół św. Jakuba w Raciborzu.
W 1997 r. podczas prac archeologicznych na raciborskim rynku znaleziono muszlę św. Jakuba datowaną na XIII/XV wiek. Jest ona jedną z 8 muszli jakubowych z tego okresu znalezionych na terenie Polski.
Muszlę można zobaczyć w raciborskim muzeum.