W połowie lipca Dominikański Ośrodek Liturgiczny planuje zaprosić grupę 20 osób na pielgrzymkę jednym z polskich odcinków drogi Jakubowej. Wybór padł na Camino Polaco z katedry św. Jakuba w Olsztynie do kościoła św. Jakuba w Toruniu. Założeniem pielgrzymki będzie ewangelizacja przez piękno muzyki liturgicznej.
Kryterium przyjęcia do grupy, oprócz oczywistego wymogu zdolności przejścia ok. 30 km dziennie i zgody na mieszkanie w prostych, pielgrzymich warunkach, będzie doświadczenie muzyczne. Partykularnym celem tego przejścia przez miasta i wsie pomiędzy Olsztynem a Toruniem jest ewangelizacja przez piękno wspólnego śpiewu. W drodze oraz w czasie postojów uczestnicy będą poznawać repertuar liturgiczny ze skarbca katolickiej Tradycji (chorał gregoriański, wczesną polifonię, polifonię renesansową, współczesne kompozycje), aby móc nimi nie tylko się wspólnie modlić, ale również (re)ewangelizować spotykanych ludzi oraz mieszkańców miejscowości, w których grupa będzie się zatrzymywać.
Przewodnikiem grupy będzie prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, o. Łukasz Miśko OP, mający za sobą organizację kilkunastu pielgrzymek na Camino de Santiago lub innych drogach pielgrzymich Europy i Ameryki Północnej. Organizatorzy do współpracy zaprosili Pracownię Szlaku Św. Jakuba na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Bractwo św. Jakuba w Toruniu.
– Chcielibyśmy zaproponować proboszczom parafii, w których będziemy się zatrzymywać na nocleg, niecodzienną ofertę duszpasterską – zapowiada o. Miśko. – W wieczór noclegu zaprosimy parafian na nabożeństwo składające się z modlitwy muzyką liturgiczną oraz głoszenia: zarówno opowiadania o wykonywanej przez nas muzyce i duchu liturgii, który ta muzyka wyraża, jak też opowiadania o sztuce sakralnej, jej symbolice i ponadczasowym potencjale formacyjnym zawartym w architekturze i sztuce ich własnych kościołów i kaplic.
Z powodów logistycznych grupa jest ograniczona do 20 osób, a ponieważ programem pielgrzymki jest modlitwa śpiewem, organizatorzy poszukują osób z doświadczeniem muzycznym. Aplikacji można dokonań poprzez wypełnienie formularza internetowego, w którym znajdują się pytania ewentualne wykształcenie muzyczne, dotychczasowe zaangażowanie w liturgiczną muzykę wokalną itp. Spośród nadesłanych zgłoszeń wyłoniona zostanie grupa 20 osób – średnio po 5 osób na głos – która stworzy czterogłosową scholę niezbędną do realizacji wakacyjnego projektu ewangelizacyjnego.
Droga św. Jakuba to fenomen na skalę światową: od wczesnego średniowiecza miliony chrześcijan – choć nie tylko! – odkrywają podczas pieszej pielgrzymki do grobu Apostoła Jakuba piękno bycia w drodze, piękno ludzkiej wspólnoty, tej budowanej współcześnie i tej łączącej stulecia, mówiącej do nas poprzez napotykane monumenta historiae; piękno i radość patrzenia oczami szeroko otwartymi na świat rozświetlony Ewangelią.