Władze Santa Colomba de Somoza, na terenie której usytuowany jest Cruz de Ferro na Camino Frances, planowały w najbliższej przyszłości przeprowadzenie w tym miejscu znaczących zmian urbanizacyjnych – wybudowanie wielkiego parkingu dla kamperów i miejsc do wypoczynku dla turystów oraz centrum duszpasterskiego. Gdyby władze miejscowości zrealizowały swoje zamierzenia, to wyjątkowe miejsce na Drodze Francuskiej, będące jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na Camino w północnej Hiszpanii, zmieniłoby się nieodwracalnie. Ten ważny dla pielgrzymów punkt na szlaku, w którym powstała wielka góra sypana z kamieni przyniesionych przez wędrujących z całej Europy i zwieńczona metalowym krzyżem, powinien pozostać w stanie niezmienionym.
Reakcja społeczności pątniczej ze wszystkich zakątków świata za pośrednictwem The International Fraternity of the Camino de Santiago (FICS), była natychmiastowa. Juan Carlos Perez, prezes FICS, w liście do władz Santa Colomba de Somoza i prowincji Castilla y Leon, napisał, aby: “Cruz de Ferro – i Camino de Santiago – zostawić w spokoju. Nikt nie może przywłaszczyć sobie pomnika pielgrzymów z całego świata!”. Dzięki zebranym podpisom pielgrzymów i współpracy z licznymi organizacjami i instytucjami udało się przekonać władze, aby zaniechały realizacji swych planów i nie niszczyły miejsca będącego fundamentalnym elementem dziedzictwa Camino de Santiago.
Przedstawiciele władz Kastylii i Leon stwierdzili, że jakość dokumentacji złożonej przez wnioskodawców zmian urbanizacyjnych w otoczeniu Cruz de Ferro, uniemożliwia ich zatwierdzenie. Nie zostały bowiem w tym przypadku spełnione rygorystyczne normy obowiązujące na obszarach stanowiących dziedzictwo kulturowe.
Na razie więc plany władz Santa Colomba de Somoza trafiły do kosza, a wietrzne wzgórze zbudowane z kamieni przesyconych pielgrzymim trudem i wyrzeczeniami z widocznym z daleka krzyżem będzie trwało niezmienione.